5E tabanlı dijital öyküleme destekli etkinliklerin 5. sınıfcanlıların yapısına yolculuk ünitesinde öğrencilerineleştirel düşünme becerilerine, problem çözmebecerilerine ve fen tutumlarına etkisi
The effect of 5E-based digital storytelling supportedactivities on critical thinking skills, problem solvingskills and science attitudes in the 5th grade journey tothe structure of living living units
  1. Tez No: 1003888
  2. Yazar: NİSA NUR YILDIZ ÇELEPKOLU
  3. Danışmanlar: PROF. MUSTAFA CENGİZ, DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİT KIRIKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Siirt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Günümüzde fen öğretiminde, öğrencilerin yalnızca akademik başarılarının değil; eleştirel düşünme, problem çözme becerileri ve derse yönelik tutumlarının geliştirilmesi önemli bir gereklilik hâline gelmiştir. Bu çalışmada 5E Tabanlı Dijital Öyküleme destekli Etkinliklerin 5. Sınıf Fen Bilimleri dersi Canlıların Yapısına Yolculuk Ünitesinde Öğrencilerin Eleştirel Düşünme Becerilerine, Problem Çözme Becerilerine ve Fen Tutumlarına Etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Belirtilen amaca yönelik yürütülen çalışmada nicel araştırma yöntemlerinden ön test-son test, kontrol gruplu yarı deneysel araştırma deseni kullanılmıştır. Araştırma Siirt ilinde beşinci sınıfta öğrenim gören öğrenciler üzerinde uygulanmıştır. Araştırmanın çalıma grubu Şehit Orgeneral Eşref Bitlis Ortaokulu beşinci sınıf şubeleri içinden yansız atama ile oluşturulan 28 deney, 27 kontrol grubu olmak üzere 55 öğrenciden oluşmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Fen Tutum Ölçeği, Problem Çözme Envanteri ve Eleştirel Düşünme ölçeği uygulanmıştır. Araştırma süresince kontrol ve deney grubuna canlıların yapısına yolculuk ünitesi işlenmiştir. Deney grubuna hazırlanan dijital öyküleme videoları ve hazırlanan etkinlikler uygulanmıştır. Kontrol grubunda müfredat içeriği ile ders işlenmeye devam edilmiştir. Araştırma 6 hafta sürmüştür. Toplanan veriler t testi ile analiz edilmiştir. Araştırma sonunda problem çözme becerilerinde, eleştirel düşünme becerilerinde ve fen dersine karşı tutumlarında gruplar arasında anlamlı bir fark bulunamamıştır. Ancak deney grubunun Fen dersine karşı tutumlarında bir artış olduğu tespit edilmiştir. Kontrol grubunun eleştirel düşünme becerisinde olumlu bir artış gözlenmiştir. Çalışma daha uzun sürede, farklı sınıf seviyelerinde ve farklı bir ünitede çalışılması önerilir. Ayrıca farklı öğretim yöntemleriyle karşılaştırmalı çalışmalar yapılması ve farklı ölçme araçları kullanılarak bilişsel ve duyuşsal değişkenlerin birlikte incelenmesi, elde edilen bulguların genellenebilirliğini artırabilir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, in science education, it has become an important necessity to develop not only students' academic achievement but also their critical thinking skills, problem-solving skills, and attitudes toward the course. This study aimed to determine the effect of 5E-based digital storytelling-supported activities on 5th grade students' critical thinking skills, problem-solving skills, and attitudes toward science in the“Journey to the Structure of Living Things”unit of the Science course. In line with this purpose, a pretest-posttest quasi-experimental research design with a control group, one of the quantitative research methods, was employed. The study was conducted with fifth-grade students studying in the province of Siirt. The study group consisted of 55 students, including 28 in the experimental group and 27 in the control group, selected through random assignment from the fifth-grade classes of Şehit Orgeneral Eşref Bitlis Secondary School. As data collection tools, the Science Attitude Scale, Problem Solving Inventory, and Critical Thinking Scale were administered. During the research process, the“Journey to the Structure of Living Things”unit was taught to both the experimental and control groups. Digital storytelling videos and related activities prepared by the researcher were implemented in the experimental group, while the control group continued to receive instruction based on the standard curriculum. The study lasted for six weeks. The collected data were analyzed using the t-test. At the end of the study, no statistically significant difference was found between the groups in terms of problem-solving skills, critical thinking skills, and attitudes toward science. However, an increase in the experimental group's attitudes toward the science course was observed. A positive improvement was also noted in the control group's critical thinking skills. It is recommended that future studies be conducted over a longer period, at different grade levels, and within different units. In addition, conducting comparative studies using different teaching methods and examining cognitive and affective variables together through different measurement tools may increase the generalizability of the findings.