Muhasebe temel kavramlarının sürdürülebilirlik açısındandeğerlendirilmesi
Evaluation of basic concepts of accounting in terms of sustainability
  1. Tez No: 1003896
  2. Yazar: BURAKHAN YAVUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REŞAT KARCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
Özet
Son zamanlarda neredeyse tüm disiplinlerle etkileşim hâlinde olan sürdürülebilirlik kavramı, küresel ölçekte faaliyet gösteren işletmeler açısından giderek daha önemli bir konuma gelmiştir. İşletmelerin stratejik yapılarını etkileyen bu kavram, çevresel, sosyal ve ekonomik faaliyetlerin raporlanması yoluyla yöneticilere ve paydaşlara doğru ve tutarlı bilgiler sunmaktadır. Muhasebenin temel kavramları da benzer biçimde işletme sahiplerine ve ilgili taraflara nesnel ve güvenilir bilgi sağlamak amacıyla geliştirilmiş olup, işletmelerin politikalarını daha sürdürülebilir bir yapıya dönüştürmelerine katkı sağlamaktadır. Bu yaklaşımlar doğrultusunda muhasebenin temel kavramları ile sürdürülebilirlik arasında doğrudan bir ilişki bulunduğu görülmektedir. Bu çalışmanın amacı, söz konusu ilişkiyi literatür taraması ekseninde ortaya koymak ve işletmenin sürekliliği varsayımının finansal tablolar aracılığıyla nasıl değerlendirildiğini incelemektir. Bu çerçevede sürdürülebilirlik, muhasebe açısından yalnızca bir raporlama unsuru değil, işletmenin uzun vadeli sürekliliğini destekleyen bütüncül bir değerlendirme alanı olarak ele alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
In recent years, the concept of sustainability, which has come into interaction with almost all disciplines, has gained increasing importance for businesses operating in the global environment. By influencing the strategic structures of enterprises, sustainability provides accurate and consistent information to managers and stakeholders through the reporting of environmental, social, and economic activities. Similarly, the fundamental concepts of accounting have been developed to provide business owners and relevant parties with objective and reliable information and to support the transformation of corporate policies into a more sustainable structure. Within this framework, a direct relationship between the fundamental concepts of accounting and sustainability becomes evident. The aim of this study is to reveal this relationship based on a literature review and to examine how the going concern assumption is evaluated through financial statements. Accordingly, sustainability is addressed not merely as an element of the accounting reporting process, but as a holistic evaluation framework that supports the long-term continuity of enterprises.