Kanıt temelli öğrenme kapsamında uygulanan drama atölyelerinin sosyal bilgiler öğretmen adaylarının düşünme becerilerine etkisi
The effect of drama workshops applied within the scope of evidence-based learning on the thinking skills of pre-service social sciences teachers
- Tez No: 1003948
- Danışmanlar: DOÇ. ESRA MİNDİVANLİ AKDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu araştırmanın temel amacı, kanıt temelli öğrenme kapsamında uygulanan drama atölyelerinin, sosyal bilgiler gören öğretmen adaylarının kanıta dayalı düşünme, eleştirel düşünme, ve mantıksal düşünme becerileri üzerindeki etkilerini incelemektir. Çalışmada özellikle eleştirel düşünme, mantıksal düşünme ve kanıta dayalı düşünme becerilerinin, Eleştirel Düşünme Ölçeği, Mantıksal Düşünme Ölçeği ve Kanıta Dayalı Uygulama Ölçeği aracılığıyla nasıl geliştirilebileceği üzerinde durulmuştur. Yöntem: Bu araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden yarı deneysel desen kullanılmıştır. Çalışma grubu, Türkiyenin doğusunda bununan bir devlet üniversitesinde Sosyal Bilgiler Öğretmenliği programında öğrenim gören 4. sınıf öğretmen adaylarından oluşmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Eleştirel Düşünme Ölçeği, Mantıksal Düşünme Ölçeği ve Kanıta Dayalı Uygulama Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmada kullanılan Eleştirel Düşünme, Mantıksal Düşünme ve Kanıta Dayalı Uygulma Ölçeklerinin güvenirlik katsayıları .80 ile .85 arasında olduğundan ölçeklerin güvenilir olduğu görülmüştür. Verilerin analizinde ön test–son test puanlarının karşılaştırılması amacıyla bağımlı örneklemler t testi, değişim puanları arasındaki ilişkilerin incelenmesi amacıyla Pearson korelasyon katsayısı kullanılmıştır. Bulgular: Araştırma kapsamında yapılan analizler sonucunda, kanıt temelli öğrenme kapsamında uygulanan drama atölyelerine katılan sosyal bilgiler öğretmen adaylarının eleştirel düşünme, mantıksal düşünme ve kanıta dayalı düşünme becerilerine ilişkin incelenen öntestsontest puanlarında sontest lehine anlamlı farklılıklar olduğu belirlenmiştir. Sonuçlar: Araştırma sonucunda, kanıt temelli öğrenme kapsamında uygulanan drama atölyelerinin, sosyal bilgiler öğretmen adaylarının eleştirel düşünme, mantıksal düşünme ve kanıta dayalı düşünme becerilerinin geliştirilmesinde etkili olduğu söylenilebilir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The main purpose of this study is to examine the effects of drama workshops implemented within the scope of evidence-based learning on the evidence-based thinking, critical thinking, and logical thinking skills of preservice social studies teachers. In particular, the study focuses on how critical thinking, logical thinking, and evidence-based thinking skills can be developed through the Critical Thinking Scale, the Logical Thinking Scale, and the Evidence-Based Practice Scale. Method: This study employed a quasi-experimental design, one of the quantitative research methods. The study group consisted of fourth-year preservice teachers enrolled in the Social Studies Education program at a public university located in the eastern part of Türkiye. The Critical Thinking Scale, Logical Thinking Scale, and Evidence-Based Practice Scale were used as data collection instruments. The reliability coefficients of the Critical Thinking, Logical Thinking, and Evidence-Based Practice Scales used in the study ranged between .80 and .85, indicating that the scales were reliable. In the analysis of the data, a paired samples t-test was used to compare pre-test and post-test scores, and Pearson's correlation coefficient was used to examine the relationships among change scores. Findings: As a result of the analyses conducted within the scope of the study, it was determined that there were statistically significant differences in favor of the post-test scores in the pre-test and post-test results related to the critical thinking, logical thinking, and evidence-based thinking skills of preservice social studies teachers who participated in the drama workshops implemented within the scope of evidence-based learning. Conclusions: The results of the study indicate that drama workshops implemented within the scope of evidence-based learning are effective in improving the critical thinking, logical thinking, and evidence-based thinking skills of preservice social studies teachers.