Çevrim içi senaryo temelli öğrenme ortamının öğretmenlerin siber zorbalık farkındalık düzeyleri ve çevrim içi teknolojiler öz-yeterliliğine etkisi
The effect of online scenario-based learning environment on teachers' cyberbullying awareness levels and online technologies self-efficacy
- Tez No: 906023
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZDEN DEMİRKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Teknolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Bu çalışmada çevrim içi“Senaryo Temelli Öğrenme”(STÖ) ortamının öğretmenlerin“Siber Zorbalık Farkındalık”(SZF) düzeylerine ve çevrim içi teknolojiler öz yeterliliğine etkisini ortaya koymak amaçlanmıştır. Araştırma nicel ve nitel araştırma tekniklerinin birlikte kullanıldığı karma modele göre desenlenmiştir. Araştırmanın nicel boyutunda ön test – son test kontrol gruplu yarı deneysel araştırma deseni, nitel boyutunda ise fenomenoloji (olgu bilim) deseni kullanılmıştır. Araştırma Güz 2023-2024 döneminde Kuzey Kıbrıs'ta ortaokul ve liselerinde görev yapan 71 öğretmenin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmada katılımcılar gruplara atanmamış ve eğitime kayıt sıralarına göre gruplar, deney ve kontrol grubu olmak üzere rastlantısal olarak belirlenmiştir. Araştırmanın nicel verileri“Demografik Bilgi Formu”,“Çevrim içi Teknolojiler Öz Yeterlilik Ölçeği”ve“Öğretmenlerin Siber Zorbalık Farkındalık Ölçeği”ile toplanmıştır. Nicel verilerin analizinde hangi istatistiksel analiz yöntemini ile değerlendirileceğini belirlemek amacıyla veri setine Shapiro-Wilk normallik testleri yapılarak, çarpıklık ve basıklık katsayıları ile dağılım grafiklerine bakılmıştır. Parametrik dağılım varsayım özelliklerini sağlamadığı görülen veri için grupların öncesi-sonrası ölçek puanlarının karşılaştırılmasında Wilcoxon İşaret Testi kullanılmıştır. Deney ve kontrol grubu puanlarının karşılaştırılması için Mann Whitney U Testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to reveal the effects of online“Scenario-Based Learning”(SBL) environment on teachers'“Cyber Bullying Awareness”(CBA) levels and online technology self-efficacy. The research was designed according to the mixed model in which quantitative and qualitative research techniques are used together. A quasi-experimental research design with a pre-test-post-test control group was used in the quantitative dimension of the research, while a phenomenology design was used in the qualitative dimension. The research was carried out with the participation of 71 teachers working in secondary and high schools in Northern Cyprus with in the Fall 2023-2024 academic year. The participants were not assigned to groups in the research, and the groups were randomly determined as experimental and control groups according to their order of registration to education. The quantitative data of the research were collected with the“Demographic Information Form”,“Online Technologies Self-Efficacy Scale”and“Teachers' Cyber Bullying Awareness Scale”. In order to determine which statistical analysis method will be used in the analysis of quantitative data, Shapiro-Wilk normality tests were applied to the data set, and skewness and kurtosis coefficients and distribution graphs were examined. For the data that did not meet the parametric distribution assumption, Wilcoxon Sign Test was used to compare the pre-post scale scores of the groups. Mann Whitney U Test was used to compare the experimental and control group scores.