Fındıkpınarı (Mersin) ve çevresindeki yeraltı sularında Cr(VI) düzeylerinin belirlenmesi
Determination of Cr(VI) levels in groundwater in findikpinari (Mersin) and surrounding area
- Tez No: 766422
- Danışmanlar: PROF. DR. ZÜBEYDE HATİPOĞLU BAĞCI, PROF. DR. BELGİN GÖZMEN SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uygulamalı Jeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
İçme sularındaki yüksek krom özellikle Cr(VI)) insanlar için kanserojendir. Yakın geçmişe kadar yeraltısularındaki yüksek Cr(VI) düzeylerinin sadece insan faaliyetlerinden kaynaklandığı kabul edilmekteydi. Yapılan son araştırmalar, yüksek Cr(VI) düzeylerinin ofiyolitik kayaçların bulunduğu bölgelerde, uygun koşullarda, doğal süreçlerin bir sonucu olarak ta oluşabileceğini göstermiştir. Bu çalışmada ofiyolitik kayaçların yaygın olduğu Fındıkpınarı (Mersin) ve çevresinde bulunan su kaynaklarından 2021 kurak dönem sonunda alınan 18 adet örneğin Cr(VI), Cr(III) ve toplam krom içerikleri ile majör ve minör iyon içerikleri belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlar TSE-266 standartlarında toplam krom için verilen 50 μg/L sınır değerinin üç örnekte aşıldığını göstermektedir. Cr(VI) için TSE-266 standartlarında sınır değeri verilmemiş olup, çalışma alanından alınan tüm örnekler için İtalya standartlarında verilen 5 μg/L ve Kaliforniya standartlarında verilen 10 μg/L sınır değeri aşılmıştır. Örneklerin majör iyon içerikleri sulardaki hakim fasiyesin bölgede yaygın bulunan kireçtaşlarına bağlı olarak Ca-HCO3 olduğunu göstermektedir. Ayrıca üç örnekte Mg-HCO3 fasiyesi hakimdir. Elde edilen sonuçlar bölgedeki yüksek krom düzeyine sahip yeraltısularının içme suyu olarak kullanımı açısından önlem alınması gerektiğini ve bölgedeki suların krom içeriklerinin sürekli olarak izlenmesinin halk sağlığı açısından önem taşıdığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
High chromium contents especially Cr(VI)) in drinking water are carcinogenic for humans. Until recently, it was accepted that high Cr(VI) levels in groundwater were caused only by human activities. However, recent studies have shown that high Cr(VI) levels can also occur as a result of natural processes under suitable conditions in regions where ophiolitic rocks are present. In this study, Cr(VI), Cr(III) and total chromium contents and major and minor ion contents of 18 samples taken at the end of the 2021 dry period from the water resources in Fındıkpınarı (Mersin) and its surroundings, where ophiolitic rocks are common, were determined. The results show in theree samples, 50 μg/L limit value which is given for total chromium in TSE-266 standards is exceeded. No limit value was given for Cr(VI) in TSE-266 standards, and the limit value of 5 μg/L given in Italian standards and 10 μg/L given in California standards was exceeded for all samples taken from the study area. Major ion contents of the samples show that the dominant facies is Ca-HCO3 due to the limestones commonly found in the region. In addition, Mg-HCO3 facies is dominant in three samples. The results show that precautions should be taken in terms of the use of groundwater with high chromium levels as drinking water and continuous monitoring of the chromium content of the waters in the region is important for public health.