Milli eğitim kurumlarında örgün eğitime devam eden4, 5 ve 6. sınıf öğrencilerin çizim-resimlerinin ViktorLowenfeld'in sanatsal gelişim kriterlerine göreincelenmesi
Investigation of drawing-painting of 4th, 5th and 6th grade students attending formal education in national education institutions according to Viktor Lowenfeld's artistic development criteria.
- Tez No: 1003974
- Danışmanlar: PROF. DR. KANİ ÜLGER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Eğitim ve Öğretim, Fine Arts, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Viktor Lowenfeld, çocukların belirli yaş aralıklarında benzer sanatsal gelişim özellikleri gösterdiğini ileri sürmektedir. Bu araştırmanın amacı, 9–11 yaş aralığında (4., 5. ve 6. sınıf) öğrenim gören öğrencilerin sanatsal gelişim düzeylerini Lowenfeld'in“Gerçekçiliğin Doğuşu”evresine ilişkin ölçütler doğrultusunda belirlemektir. Bu kapsamda öğrencilerin yaptıkları resimler, söz konusu evrenin ölçütlerine göre değerlendirilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu, Millî Eğitim Bakanlığı'na bağlı okullarda öğrenim gören Sivas ili merkezindeki Kızılırmak İlkokulu 4. sınıf (n=30) ile Selçuk Ortaokulu 5. sınıf (n=30) ve 6. sınıf (n=30) öğrencileri olmak üzere toplam 90 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırma tarama modelinde desenlenmiştir. Veri toplama aracı olarak Lowenfeld'in 9–11 yaş aralığını kapsayan“Gerçekçiliğin Doğuşu”evresi temel alınmış ve evreye ilişkin ölçütler araştırmacı tarafından tablo hâline getirilmiştir. Bu evre;“İnsan Figürü”,“Uzay”ve“Renk”başlıkları altında incelenmektedir. Araştırmada öğrencilerin“yaşamak istediğim çevre”konulu resimleri temel veri kaynağı olarak kullanılmıştır. Ayrıca“Öğrenci Bilgi Formu”ve“Aile Bilgi Formu”aracılığıyla aile gelir düzeyi, anne-baba çalışma durumu, aile eğitim durumu, öğrencinin resim yapmaktan hoşlanma düzeyi, resme zaman ayırma durumu, ders dışı resim yapma isteği ve cinsiyet değişkenlerine ilişkin veriler toplanmıştır. Öğrenci resimleri, ilgili evre ölçütleri doğrultusunda alan uzmanı üç jüri üyesi tarafından değerlendirilmiştir. Verilerin normal dağılıma uygunluğu incelenmiş; dağılımın normal olmadığı belirlenmiştir. Bu nedenle analizlerde parametrik olmayan Mann Whitney U ve Kruskal Wallis testleri kullanılmıştır. Bulgular, öğrencilerin resimleri arasında sınıf düzeyine göre anlamlı bir farklılık olmadığını göstermiştir. Bu sonuç, Lowenfeld'in 9–11 yaş grubuna ilişkin gelişimsel öngörüleriyle tutarlıdır. Araştırma sonucunda, öğrencilerin sanatsal gelişim özelliklerini Lowenfeld'in belirttiği ölçütler doğrultusunda resimlerine yansıttıkları belirlenmiştir. Ayrıca anne-baba çalışma durumu, öğrencinin resim yapmaktan hoşlanması, resme zaman ayırması ve ders dışı resim yapma isteği değişkenlerinin ilgili ölçütler üzerinde olumlu ve anlamlı etkisi olduğu saptanmıştır. Buna karşılık aile eğitim durumu ve cinsiyet değişkenlerinin sanatsal gelişim ölçütleri üzerinde anlamlı bir etkisi bulunmamıştır. Bulgular doğrultusunda, öğrencilerin sanatsal gelişimini desteklemek amacıyla renk ögesini özgürce kullanabilecekleri öğrenme ortamlarının oluşturulması, motive edici resim etkinliklerinin planlanması ve ders dışı resim çalışmalarının teşvik edilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Viktor Lowenfeld argues that children display similar characteristics of artistic development within specific age ranges. The aim of this study is to determine the artistic development levels of students aged 9–11 (4th, 5th, and 6th grades) in accordance with the criteria related to Lowenfeld's“Birth of Realism”stage. In this context, the students' drawings were evaluated according to the criteria of the aforementioned stage. The study group consisted of a total of 90 students enrolled in schools affiliated with the Ministry of National Education in the city center of Sivas: 4th grade students (n=30) from Kızılırmak Primary School, and 5th grade (n=30) and 6th grade (n=30) students from Selçuk Middle School. The research was designed using the survey model. As the data collection tool, Lowenfeld's“Birth of Realism”stage, which covers the 9–11 age range, was taken as the basis, and the criteria related to this stage were tabulated by the researcher. This stage is examined under the headings of“Human Figure,”“Space,”and“Color.”In the study, the students' drawings on the theme“The Environment I Want to Live In”were used as the primary data source. In addition, data regarding family income level, parents' employment status, family educational background, the student's level of enjoyment in drawing, time allocated to drawing, willingness to draw outside of class hours, and gender variables were collected through the“Student Information Form”and the“Family Information Form.”The students' drawings were evaluated by three field expert jury members in accordance with the relevant stage criteria. The normality of the data distribution was examined, and it was determined that the data did not follow a normal distribution. Therefore, the non-parametric Mann–Whitney U and Kruskal–Wallis tests were used in the analyses. The findings indicated that there was no statistically significant difference among the students' drawings according to grade level. This result is consistent with Lowenfeld's developmental predictions regarding the 9–11 age group. As a result of the study, it was determined that the students reflected artistic development characteristics in their drawings in line with the criteria specified by Lowenfeld. Additionally, it was determined that the variables of parents' employment status, the student's enjoyment of drawing, time spent on drawing, and desire to draw outside of class had a positive and significant effect on the relevant criteria. In contrast, the variables of family educational status and gender were found to have no significant effect on artistic development criteria. In line with these findings, it is recommended that learning environments where students can freely use color be created, motivating drawing activities be planned, and drawing outside of class be encouraged in order to support students' artistic development