Konservatuvar öğrencilerinin rol model algıları: Sakarya Üniversitesi örneği
Conservatory students' perceptions of role models: The case of Sakarya University
- Tez No: 1004066
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN SAZAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, Sakarya Üniversitesi Devlet Konservatuvarı lisans öğrencilerinin, akademisyen ve sanatçı kimliğine sahip öğretim elemanlarını rol model olarak algılama biçimlerini ve bu algıların öğrencilerin kariyer planları üzerindeki etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışma, müzik eğitiminin yalnızca teknik bir beceri kazandırma süreci olmadığını; aynı zamanda kişilik inşası ve sanatsal vizyon geliştirme gibi çok boyutlu bir işlev üstlendiğini savunmaktadır. Araştırma, nitel araştırma yöntemlerinden olgubilim (fenomenoloji) deseni çerçevesinde yapılandırılmıştır. Çalışma grubunu, 2024-2025 akademik yılında Sakarya Üniversitesi Devlet Konservatuvarının Çalgı Eğitimi, Ses Eğitimi, Müzikoloji ve Türk Halk Oyunları bölümlerinde öğrenim gören 160 lisans öğrencisi oluşturmaktadır. Veriler, yapılandırılmış ve yarı yapılandırılmış görüşme formları aracılığıyla toplanmış; elde edilen veriler MAXQDA 2020 programı kullanılarak içerik ve tematik analiz yöntemleriyle çözümlenmiştir. Araştırma bulgularına göre, öğrencilerin öğretim elemanlarında aradıkları temel rol model özellikleri; liderlik, mesleki donanım, etkili iletişim, empati ve mesleki etik temalarında yoğunlaşmaktadır. Mevcut öğretim elemanlarında rol model olarak görülen nitelikler arasında ise mesleki uzmanlık, disiplin ve ders dışı etkileşim ön plana çıkmaktadır. Bir sanatçının rol model olarak benimsenmesinde“mütevazılık”en kritik kişilik özelliği olarak görülürken; toplumsal duyarlılık ve sanatsal yetkinlik diğer belirleyici unsurlar olarak saptanmıştır. Çalışmanın sonuçları, rol modellerin tecrübe aktarımı, disiplin aşılama ve somut yönlendirmeler aracılığıyla öğrencilerin kariyer hedeflerini doğrudan şekillendirdiğini ve hatta bazı durumlarda kariyer rotalarını kökten değiştirdiğini göstermektedir. Öğrencilerin hocalarıyla kurduğu güven bağı ve aldıkları yapıcı geri bildirimler, onların özyeterlik algılarını güçlendirerek mesleki gelişimlerine katkı sağlamaktadır. Sonuç olarak, konservatuvar eğitiminde teknik yetkinliğin yanı sıra, rehberlik ve kişisel duruşun öğrenci üzerindeki dönüştürücü gücü vurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine how undergraduate students at Sakarya University State Conservatory perceive academic and artist faculty members as role models and the impact of these perceptions on students' career plans. The study argues that music education is not merely a process of imparting technical skills; it also serves a multidimensional function, including personality development and the cultivation of artistic vision. The research is structured within the framework of phenomenology, one of the qualitative research methods. The study group consists of 160 undergraduate students enrolled in the Instrumental Music Education, Vocal Music Education, Musicology, and Turkish Folk Dance departments at Sakarya University State Conservatory during the 2024-2025 academic year. Data were collected through structured and semi-structured interview forms; the obtained data were analysed using content and thematic analysis methods with the MAXQDA 2020 programme. According to the research findings, the fundamental role model characteristics that students seek in teaching staff are concentrated in the themes of leadership, professional competence, effective communication, empathy, and professional ethics. Among the qualities perceived as role models in current teaching staff, professional expertise, discipline, and interaction outside of class stand out. While 'modesty' is seen as the most critical personality trait in the adoption of an artist as a role model, social awareness and artistic competence were identified as other determining factors. The results of the study show that role models directly shape students' career goals and even radically change their career paths in some cases through experience transfer, instilling discipline, and providing concrete guidance. The bond of trust students establish with their teachers and the constructive feedback they receive contribute to their professional development by strengthening their self-efficacy perceptions. Consequently, in conservatory education, alongside technical proficiency, the transformative power of guidance and personal stance on students is emphasised.