Hepatit B aşısı uygulanan bebeklerde mekanik vibrasyon ve fiske vurmanın ağrı, ağlama süresi ve fizyolojik parametrelere etkisi
The effect of mechanical vibration and flicking on pain, crying duration, and physiological parameters in infants administered the Hepatitis B vaccine
  1. Tez No: 1004260
  2. Yazar: BERRİN GÖGER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLKNUR KAHRİMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Hemşirelik, Child Health and Diseases, Nursing
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, bebeklere uygulanan hepatit B aşısı sırasında, uygulanan mekanik vibrasyon ve fiske yöntemlerinin ağrı, ağlama süresi ve fizyolojik parametreler üzerindeki etkilerini değerlendirmek ve karşılaştırmak amacıyla tek kör randomize kontrollü deneysel desende yapıldı. Araştırma, Mart 2024-Aralık 2025 tarihleri arasında Doğu Karadeniz Bölgesinde bir ilin ilçesinde yer alan aile sağlığı merkezine hepatit B aşısının ikinci dozu için gelen bir aylık 80 bebek ile yürütüldü. Araştırma mekanik vibrasyon, fiske ve kontrol olmak üzere üç grup ile yürütüldü. Veriler, Bebek Tanıtıcı Bilgi Formu, Bebek Gözlem/İzlem Formu ve Yenidoğan Bebek Ağrı Ölçeği ile toplandı. Veriler, SPSS 27 paket programı kullanılarak tanımlayıcı istatistikler, ANOVA, Bonferroni, Games-Howell, Friedman, Wilcoxon, Kruskal-Wallis H, Mann-Whitney U ve t-testi testi ile analiz edildi. Tüm analizler için istatiksel anlamlılık p<0.05 olarak kabul edildi. En yüksek ağrı puanı kontrol grubunda, en düşük ağrı puanı ise mekanik vibrasyon grubunda kaydedildi ve gruplar arasında anlamlı farklılık saptandı (p<0.05). Vibrasyonun ağrıyı hafifletici etkisi ise fiske yönteminden daha etkili bulundu. Vibrasyon grubundaki bebeklerin ağlama sürelerinin kontrol grubundaki bebeklerin ağlama sürelerinden anlamlı derecede daha kısa olduğu belirlendi (p<0.05). Vibrasyon ve fiske gruplarının solunum sayıları kontrol grubunun solunum sayısından anlamlı olarak daha düşük bulundu (p<0.05). Kalp tepe atım ve oksijen saturasyonu ölçümlerinde ise gruplar arası anlamlı farklılık tespit edilmedi (p>0.05). Sonuç olarak vibrasyonun ağrıyı hafifletici etkisi fiskeden daha etkili bulundu, en düşük ağlama süresi vibrasyon grubunda kaydedildi ve her iki yönteminde solunum sayısındaki fizyolojik stabiliteyi koruduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a single-blind, randomized controlled experimental trial to evaluate and compare the effects of mechanical vibration and skin flicking methods on pain, crying duration, and physiological parameters during Hepatitis B vaccination in infants. The research was carried out between March 2024 and December 2025 with 80 one-month-old infants attending a family health center in a district of the Eastern Black Sea Region for their second dose of the Hepatitis B vaccine. The study was conducted with three groups: mechanical vibration, skin flicking, and control. Data were collected using the Infant Descriptive Information Form, Infant Observation/Follow-up Form, and the Neonatal Infant Pain Scale (NIPS). Data were analyzed using SPSS 27 software, utilizing descriptive statistics, ANOVA, Bonferroni, Games-Howell, Friedman, Wilcoxon, Kruskal-Wallis H, Mann-Whitney U, and t-tests. For all analyses, statistical significance was accepted as p< 0.05. The highest pain scores were recorded in the control group, while the lowest scores were in the mechanical vibration group, with a significant difference found between the groups (p< 0.05). The pain-relieving effect of vibration was found to be more effective than the skin flicking method. Crying durations of infants in the vibration group were significantly shorter than those in the control group (p<0.05). Respiratory rates in the vibration and skin flicking groups were significantly lower than the control group (p<0.05). No significant differences were detected between the groups in terms of heart rate and oxygen saturation measurements (p>0.05). In conclusion, the pain-relieving effect of vibration was found to be more effective than skin flicking, the shortest crying duration was recorded in the vibration group, and it was determined that both methods maintained physiological stability regarding respiratory rate.