Üniversite öğrencilerinin işsizlik kaygılarının ve istihdam edilebilirlik algılarının fenomenolojik incelemesi: Bandırma İİBF örneği
A phenomenological examination of university students' unemployment anxieties and perceptions of employability: The case of Bandirma FEAS
- Tez No: 1004410
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YASİN YILMAZ, DR. ÖĞR. ÜYESİ FURKAN DÜZENLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
Özet
Küreselleşme ve yükseköğretimin kitleselleşmesiyle ortaya çıkan“diploma enflasyonu”, üniversite diplomasının istihdam garantisini aşındırarak İİBF öğrencilerini“geleceksizlik”hissine sürüklemektedir. Bu çalışmanın amacı; Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi İİBF öğrencilerinin işsizlik kaygılarını ve geleceğe dair beklentilerini fenomenolojik desenle derinlemesine incelemektir. Ölçüt örneklemeyle belirlenen 22 katılımcıdan yarı yapılandırılmış görüşmelerle toplanan veriler, güvenirlik için Krippendorff's Alfa katsayısı hesaplanarak analiz edilmiştir. Verilerin yorumlanmasında; işsizlik olgusunun çok boyutlu yapısını kavramak adına yapısal (Dore, Standing), sosyolojik (Bourdieu, Fukuyama) ve psikolojik (Beck, Jahoda) kuramların sentezlendiği 'kuramsal üçgenleme' stratejisi izlenmiştir. Araştırma bulguları; mezuniyet sonrasının sancılı bir“Waithood”(Bekleme) dönemi olarak algılandığını; işe alımda liyakatten ziyade Bourdieu'nun“sosyal sermaye”kavramıyla ilişkili torpil mekanizmasının belirleyici görüldüğünü ortaya koymuştur. Bu algı, öğrencilerde sisteme karşı güvensizlik ve Beck'in işaret ettiği üzere işsizliği kişisel başarısızlık olarak kodlama eğilimi yaratmaktadır. Sonuç olarak bu çalışma; genç işsizliğinin sadece makroekonomik bir veri olmadığını, bireylerin kimlik inşasını tehdit eden travmatik bir deneyim olduğunu ortaya koymakta ve sorunun çözümüne yönelik hem yapısal hem de psikolojik destek temelli öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The“diploma inflation”that has emerged with globalization and the massification of higher education has eroded the employment guarantee of a university diploma, driving Faculty of Economics and Administrative Sciences (FEAS) students into a sense of“futurelessness”. The aim of this study is to examine in depth the unemployment anxieties and expectations for the future of FEAS students at Bandırma Onyedi Eylül University using a phenomenological design. Data collected from semi-structured interviews with 22 participants selected by criterion sampling were analyzed by calculating Krippendorff's Alpha coefficient for reliability. In interpreting the data, a 'theoretical triangulation' strategy was followed, synthesizing structural (Dore, Standing), sociological (Bourdieu, Fukuyama), and psychological (Beck, Jahoda) theories to understand the multidimensional nature of unemployment. The research findings revealed that the post-graduation period is perceived as a painful“Waithood”(waiting) period and that, in hiring, the mechanism of favoritism associated with Bourdieu's concept of“social capital”is seen as more decisive than merit. This perception creates distrust in the system among students and, as Beck points out, a tendency to code unemployment as personal failure. As a result, this study reveals that youth unemployment is not merely macroeconomic data, but a traumatic experience that threatens individuals' identity construction, and offers both structural and psychologically-based recommendations for solving the problem.