Hizmette halka yakınlık (Subsidiarity) ilkesi ve Türkiye'de merkezi yönetim ile yerel yönetimlerarası yetki ve görev bölüşümü
Subsidiarty principle and division of authorities and responsibilities between central and local goverments in Turkey
  1. Tez No: 100446
  2. Yazar: SÜLEYMAN RUHİ AYDEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇAĞLAR ÖZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
ÖZET Geçtiğimiz 20. Yüzyılda, kamu yönetimi, bir bilimsel disiplin ve uygulama alanı olarak, tahmin edilenin çok ötesinde gelişmiş ve daha karmaşık bir nitelik kazanmıştır. Özelikle, siyasal ve sosyo-ekonomik yapılar ile teknoloji alanlarında yaşanan gelişmeler mevcut yönetim anlayışının yetersiz kaldığını ortaya koymaktadır. Son yıllarda üzerinde en çok odaklanan konulardan biri de“devletin yeniden keşfidir”. Bu terim, kamu yönetiminin yeniden yapılanmasını ve bu yapılanmanın merkez ve yerel yönetimleri de kapsadığı anlamına gelir. Maastricht Antlaşmasının imzalanmasından bu yana, kamusal yükümlülüklerin genellikle ve tercihen vatandaşa en yakın birimler tarafından yürütüleceği fikrini vurgulayan“ Hizmette Halka Yakınlık ( Subsidiarity)”ilkesi, kamu yönetimi çevrelerinde en çok tartışılan konulardan biri olmuştur. Bu çalışmada, hizmette halka yakınlık ilkesi çerçevesinde merkezi ve yerel yönetimlerarası sorumlulukların ve yetkilerin bölüşümü tartışılmıştır. Çalışma giriş, üç ana bölüm ile sonuç ve değerlendirmeden oluşmaktadır. İlk bölümde, yerel yönetimlerle ilgili temel kavramlara, Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartına ve bu Şart' a taraf bazı Avrupa ülkelerinde yerel yönetimlerin konumuna yer verilmiştir, ikinci bölümde, Türkiye'deki yerel yönetimlerin yapılan ve merkezi yönetim ile ilişkileri üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde Türk yerel yönetimlerinin temel sorunları, özellikle merkezi yönetim ile olan ilişkileri çerçevesinde tartışılmıştır. Sonuç ve değerlendirmede ise Türkiye'de rasyonel bir yetki ve görev bölüşümünün olmadığı sonucuna ulaşılarak yeni bir bölüşümün gerekli olduğu ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
m SUMMARY In the last 20 th century, public administration as a scientific discipline and as a field of practice, has developed far beyond the predictions and gained more sophisticated character. The developments witnessed especially in political and sosyo-economical and technologicial areas shows that the existing administration understanding will be insufficient. In recent years the“reinventing goverment”has been one of the subjects most focused. This term means the restructuring of public administration and also embodies both the central and local goverments. Since the Maastricht Treaty signed,“subsidarity principle”, stressed that public responsibilities shall generally be undertaken, in preference by those authorities which are the closest to the citizen, has become one of the concepts heavily discussed in public administration circles. In this study, division of authorities and responsibilites between central and local goverments in the context of Turkey have been discussed in the framework of subsidiarity principle. The study consists of the introduction, three main chapters and the conculision and evalotion. In the first chapter, some information is given the fundamentals concepts about local goverments, The European Charter of Local Self Government and local goverments in some European countries that took part of the Charter. In the second chapter. It is dwelled upon the structures of local governement and relations between central goverment in Turkey. In the third chapter, the main problems of local goverments in Turkey are discussed within the framework of with the central administration. In the conclusion and evaluatuon part, it has been stated that new sort of is needed, with the result of irrational division of authorities and responsibilites between central and local goverments are valid in Turkey.