Posterior servikal dekompresyon uygulanan hastalarda servikal miyelopati ile spinal kas parametreleri ve servikal balans parametreleri arasındaki ilişki
The relationship between cervical myelopathy, spinal muscle parameters, and cervical balance parameters in patients undergoing posterior cervical decompression
  1. Tez No: 1004453
  2. Yazar: KEMAL ŞÜHEDA ÖZKAVAKLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL İŞTEMEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Adana Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Servikal myelopati tanısı ile posterior servikal cerrahi uygulanmış hastalarda, servikal kas parametrelerinin klinik sonuçlarla ve sagital denge ile olan ilişkisini değerlendirmektir. Özellikle C2-C7 sagittal vertikal eksen (SVA), servikal lordoz, T1 eğimi gibi radyografik parametreler ile fonksiyonel kas oranının klinik sonuçlar üzerindeki etkisinin ortaya konulması hedeflenmiştir. Materyal ve Metod: Çalışmaya servikal myelopati tanısı ile posterior servikal dekompresyon+lateral mass füzyon uygulanmış hastalar dahil edildi. Hastaların demografik verileri, klinik bulguları ve cerrahi öncesi ile cerrahi sonrası radyografik ölçümleri retrospektif olarak incelendi. Servikal sagittal balans parametreleri (C2-C7 SVA, servikal lordoz, T1 eğimi), global sagital parametreler (SVA, PT, PI-LL) tüm omurga radyografileri üzerinden değerlendirildi. Servikal ekstansör kasların kesitsel alanları ve yağ infiltrasyon oranları manyetik rezonans görüntüleme kullanılarak ölçüldü. Klinik sonuçlar ağrı ve fonksiyonel skorlar (PROMs) ile değerlendirildi. İstatistiksel analizlerde korelasyon ve çoklu regresyon analizleri kullanıldı. Bulgular: Servikal C2-C7 kas fonksiyonel kesitsel alan oranının (F-CSA/TCSA) preoperatif yaş, cSVA, T1SS ile istatistiki olarak anlamlı negatif korelasyon, CL ile pozitif korelasyon gösterdiği saptanmıştır. Postoperatif veriler değerlendirildiğinde C2-C7 F-CSA/T-CSA oranının füzyon uzunluğu, cSVA, T1SS, NRS, NDI ile istatistiki olarak anlamlı negatif korelasyon, CL ile pozitif korelasyon gösterdiği saptanmıştır. Çoklu regresyon analizlerinde C2-C7 F-CSA/T-CSA oranının CL, cSVA, T1SS, NRS, NDI değerleri üzerinde bağımsız prediktör olduğu saptanmıştır. Füzyon uzunluğunun postoperatif NRS skoru ile pozitif anlamlı ve CL ile negatif anlamlı korelasyonu saptanmıştır. Yaş ile T1SS, NRS, NDI arasında pozitif anlamlı ve CL ile negatif anlamlı korelasyonu saptanmıştır. Sonuç: Servikal myelopatili hastalarda servikal sagittal balans ile servikal kas yapısı arasında anlamlı bir ilişki bulunmaktadır. Servikal fonksiyonel kas oranının artması sagittal denge ve klinik iyileşme üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Bu bulgular, servikal myelopatinin değerlendirilmesi ve cerrahi planlamasında kas ve balans parametrelerinin birlikte ele alınmasının önemini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Introduction: The aim of this study is to evaluate the relationship between cervical muscle parameters and clinical outcomes, as well as sagittal alignment, in patients who have undergone posterior cervical surgery for the treatment of cervical myelopathy. In particular, the study seeks to determine the impact of radiographic parameters-such as the C2-C7 sagittal vertical axis (SVA), cervical lordosis, and T1 slope-and the functional muscle ratio on clinical outcomes. Materials and Methods: Patients diagnosed with cervical myelopathy who underwent posterior cervical decompression and lateral mass fusion were included in the study. Demographic data, clinical findings, and preoperative and postoperative radiographic measurements were retrospectively reviewed. Cervical sagittal balance parameters (C2-C7 sagittal vertical axis [SVA], cervical lordosis, and T1 slope) and global sagittal parameters (SVA, pelvic tilt [PT], and pelvic incidence-lumbar lordosis mismatch [PI-LL]) were evaluated using whole-spine radiographs. The cross-sectional areas and fatty infiltration ratios of the cervical extensor muscles were measured using magnetic resonance imaging. Clinical outcomes were assessed using pain and functional patient-reported outcome measures (PROMs). Correlation and multivariate regression analyses were performed for statistical evaluation. Results: A statistically significant negative correlation was identified between the preoperative C2-C7 cervical muscle functional cross-sectional area ratio (F-CSA/T-CSA) and age, cervical sagittal vertical axis (cSVA), and T1 slope (T1SS), while a positive correlation was observed with cervical lordosis (CL).In the postoperative evaluation, the C2-C7 F-CSA/T-CSA ratio demonstrated statistically significant negative correlations with fusion level, cSVA, T1SS, Numeric Rating Scale (NRS), and Neck Disability Index (NDI), and a positive correlation with CL.Multivariate regression analyses revealed that the C2-C7 F-CSA/T-CSA ratio was an independent predictor of CL, cSVA, T1SS, NRS, and NDI values. Fusion length showed a significant positive correlation with postoperative NRS scores and a significant negative correlation with CL. Additionally, age was significantly positively correlated with T1SS, NRS, and NDI, and negatively correlated with CL. Conclusion: A significant relationship exists between cervical sagittal balance and cervical muscle morphology in patients with cervical myelopathy. An increased cervical functional muscle ratio has a substantial impact on sagittal alignment and clinical improvement. These findings highlight the importance of jointly considering muscle-related and sagittal balance parameters in the evaluation and surgical planning of cervical myelopathy.