Çatışma çözme becerileri eğitimi programının üniversite öğrencilerinin çatışma çözme biçimleri üzerindeki etkisi
The Effect of a conflict management skills training program on interpersonal conflict management styles of university students
  1. Tez No: 100447
  2. Yazar: ZEYNEP KAVALCI
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. FİDAN KORKUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
ÖZET Bu çalışmada üniversite öğrencilerine uygulanan Çatışma Çözme Becerileri Eğitimi programının, öğrencilerin kişilerarası çatışmalarını çözerken kullandıkları çatışma çözme biçimlerine etkisi araştırılmıştır. Araştırmanın amacı doğrultusunda yanıt aranan denenceler iki grupta toplanmıştır. Birinci grupta deney ve kontrol grupları, program sonrası uygulanan ölçme aracı sonuçlarına göre, ikinci grupta deney grubundakiler, cinsiyetlerine göre program sonrası uygulanan ölçme aracı sonuçlarına göre elde ettikleri puanlar açısından karşılaştırılmışlardır. Araştırmaya katılan öğrenciler Orta Doğu Teknik Üniversitesinden, eğitim grubuna gönüllü olarak katılmak isteyen öğrenciler içinden seçilmiştir. Toplam 25 öğrenci çalışmaya katılmıştır ve bunların 10'u deney grubunu, 15'i ise kontrol grubunu oluşturmuştur. Her iki gruba çalışmanın başında Çatışma Çözme Biçimleri ile ilgili bir ölçme aracı verilmiştir. Bu aşamada deney ve kontrol grubunun çatışma çözme biçimleri açısından birbirine benzer oldukları Mann Whitney-U testi ile saptanmıştır. Daha sonra deney grubundaki öğrenciler araştırmacı tarafından geliştirilmiş, 10 oturumluk Çatışma Çözme Becerileri Eğitim Programına devam etmişlerdir. Bu süreç sonunda deney ve kontrol grubuna ölçme aracı tekrar verilmiştir. Araştırmada deney ve kontrol gruplarının uygulama sonrası ve deney grubunun cinsiyetleri açısından kullandıkları çatışma çözme biçimlerinin puanlarının karşılaştırılmasında Mann Whitney-U; testi kullanılmıştır. Yapılan analizlerde hata payı üst değeri p>. 05 olarak alınmıştır. Araştırmanın sonuçlan iki grup halinde özetlenebilir. 1. Deney ve kontrol grublan arasında son test sonuçlarına göre deney grubu lehine anlamlı sonuçlara ulaşılmıştır. Deney grubundaki öğrencilerin“baba”,“anne”ve“karşı cins arkadaş”la yaşadıkları çatışmalarda kullandıkları“işbirliği”biçiminde deney grubu lehine bir gelişme kaydedilmiştir. Uzlaşma biçiminde ise her iki grup arasında anlamlı bir fark bulunamamıştır.2. Deney grubunun cinsiyetleri açısında eğitim sonrası verilen ölçme aracı sonuçlarına göre“Karşı Cins Arkadaşlarla”yaşanan çatışmalarda kullanılan“uzlaşma”biçiminde erkek öğrenciler lehine anlamlı bir sonuca ulaşılmıştır. Diğer biçimlerde cinsiyetler açısından anlamlı bir fark bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
m SUMMARY The purpose of this study is to evaluate the effect of a Conflict Management Skills Training Program on interpersonal conflict management styles of university students. Subjects of the study were selected among volunteered students of the Middle East Technical University (METU). 25 students participated in the study; 10 students for the experimental group and 15 students for the control group. The data were gathered by administering a Conflict Management Styles Inventory. Instrument was administered to the experimental and control groups before experimental. The equivalence of the distribution of Conflict Management Styles Inventory of the experimental and control group subjects before experimental was tested by carrying out the Mann Whitney-U Test. The experimental group attented a 10 week experimental period of weekly 2-hour sessions. The same instrument was administered to the experimental and control groups after experimental. The statistical test that was used to analyze data was the Mann Whitney-U Test. The Mann Whitney-U test was used to analyze the gender difference of the experimental group subjects on the measure of conflict management styles. The findings were evaluated at p^.05 significance level. The results of the study are presented in two subgroups. 1. According to the posttest results, there is a significant difference between experimental and control groups. Compared with the control group, the experimental group subjects yielded a significant improvement on“collaboration”style of conflict management with“father”,“mother”, and“opposite sex friends”. However, results revealed no significant differenceIV between the experimental and the control groups on the measure of“compromise”style of conflict management. 2. Male subjects in the experimental group showed a significant difference on the measure of“compromise”style of conflict management with friends of opposite sex. However, results revealed no significant difference between male and female subjects of the experimental group with respect to other conflict management styles.