Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nde düzenlenen özel ve aile hayatına saygı hakkı bağlamında hedefli ve toplu gözetim uygulamaları
Targeted and mass surveillance practices in the context of the right to privacy and family life as regulated in the European Convention on Human Rights
  1. Tez No: 1004517
  2. Yazar: YONCA ABDULLAHOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VOLKAN ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
Özet
İleri seviye gözetleme tekniklerini mümkün kılan teknolojik gelişmeler ve bireylerin dijital iletişim teknolojilerini kitlesel olarak benimsemesi, devletlere yeni ve son derece kapsamlı gözetleme imkanları kazandırmıştır. Kolluk kuvvetleri, istihbarat servisleri ve özel sektör, teknolojik yeniliklerden yararlanarak daha önce hayal bile edilemeyen yeni gözetleme yöntemleri geliştirmiştir. Gözetleme araçları ile bireylerin gözetlenmesi bireylerin özel hayatlarına yakından temas etmektedir. Gözetlemenin hedefe yönelik, bir gruba yönelik ya da herhangi bir ayrım gözetmeksizin toplu olarak yapılması, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin 8. maddesinde düzenlenen özel ve aile hayatına saygı hakkına müdahale teşkil etmektedir. Bu bağlamda Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne devletlerin uyguladığı gözetleme müdahalelerinin 8. madde bakımından ihlal teşkil ettiği iddiasıyla birçok başvuru yapılmıştır. Teknolojik ilerlemelerle devletlerin gözetleme teknikleri geliştikçe Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, haklara yönelik ihlal olup olmadığını değerlendirmek için yeni kriterler ortaya koymak zorunda kalmıştır. Bu çalışma ile Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin hedefli ve toplu gözetleme faaliyetlerinin konu edildiği başvurularda, faaliyetlerin gelişimi ve yaygınlaşması ile birlikte değerlendirme kriterlerinin de nasıl bir gelişime ve değişime uğradığına ilişkin bir inceleme gerçekleştirilecektir.
Özet (Çeviri)
Advances in technology enabling sophisticated surveillance techniques, together with the widespread adoption of digital communication technologies by individuals, have provided states with new and highly extensive surveillance capabilities. Law enforcement authorities, intelligence services, and the private sector have developed novel methods of surveillance by making use of technological innovations that were previously unimaginable. The monitoring of individuals through such tools closely interferes with their private lives. Surveillance conducted in a targeted manner, directed at specific groups, or carried out on a mass and indiscriminate basis constitutes an interference with the right to respect for private and family life as guaranteed under Article 8 of the European Convention on Human Rights. In this context, numerous applications have been brought before the European Court of Human Rights alleging that surveillance measures implemented by states amount to a violation of Article 8. As technological developments have advanced state surveillance techniques, the Court has been compelled to develop new criteria in order to assess whether such measures constitute an interference with protected rights. This study examines how the assessment criteria of the European Court of Human Rights have evolved and transformed in parallel with the development and increasing prevalence of targeted and mass surveillance practices in the cases brought before it.