Türkiyede müzikal tiyatro ve Haldun Dormen müzikalleri üzerine bir inceleme
A study on musical theatre in Turkey and Haldun Dormen's musicals
- Tez No: 881790
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜREYYA TEMEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dramatik Sanatlar Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Bu araştırmanın amacı Türkiye'deki müzikal tiyatronun gelişimi ve Haldun Dormen Müzikallerinin incelenmesidir. Bu amaç doğrultusunda operetlerle başlayan Türk müzikal tarihine ışık tutmak istenmiştir. Ayrıca Türkiye'de müzikal tiyatronun gelişimine büyük katkısı olan Haldun Dormen müzikalleri konu karakterler ve kullanılan müzikler bağlamında incelenmiştir. Araştırma nitel araştırma yöntemlerinden doküman analizi yöntemi ile yürütülmüştür. Bu yöntem de araştırma verilerinin kaynağı olarak çeşitli dokümanlar toplanır, gözden geçirilir, incelenir ve yorumlanır. Bu kapsamda Türk müzikal tarihi ve Haldun Dormen müzikalleri ile ilgili akademik kitap ve dergiler ile, gazete, dergi ve internet haberleri incelenmiştir. Araştırma sonucunda derlenen bilgilerle Türk müzikli tiyatro tarihi ortaya konulmuş ve Haldun Dormen müzikallerinin incelemesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the development of musical theater in Turkey and Haldun Dormen Musicals. For this purpose, it was aimed to shed light on the Turkish musical history, which started with operettas. In addition, Haldun Dormen's musicals, which made a great contribution to the development of musical theater in Turkey, were examined in the context of the subject characters and the music used. The research was conducted with the document analysis method, one of the qualitative research methods. In this method, various documents are collected, reviewed, examined and interpreted as the source of research data. In this context, academic books and journals, newspapers, magazines and internet news about Turkish musical history and Haldun Dormen musicals were examined. With the information compiled as a result of the research, the history of Turkish musical theater was revealed and Haldun Dormen musicals were examined.