Hemşirelerin tekno-stres düzeylerinin belirlenmesine yönelik bir araştırma: Bir üniversite hastanesi örneği
A research to determine techno-stress levels of nurses: Auniversity hospital example
  1. Tez No: 1004686
  2. Yazar: SEVİM ARTAM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA AZİZOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, bir üniversite hastanesinde görev yapan hemşirelerin tekno-stres düzeylerinin belirlenmesine yönelik bir araştırma amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışmanı evreni 800 hemşire olup, örneklemi ise 260 hemşireden oluşmaktadır. Araştırma %85,3'ü kadın ve %14,7'si erkek olmak üzere toplam 300 hemşire ile gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın verileri etik kurul ve kurul iznini takiben 2025 yılı içinde toplanmıştır. Araştırmada veriler“Kişisel Bilgi Formu”ve“İş Yerinde Tekno-Stres Ölçeği”ile toplanmıştır. Bulguların analizinde SPSS 26 (Statistical Package for the Social Sciences) programı kullanıldı. Katılımcıların yaş ortalaması 37,170±8,65 olup, çoğunluğu evli (%69,7) ve lisans mezunudur (%79,7). Çalışan hemşirelerin %65,3'ü vardiyalı, %58'i 11 yıl ve üzerinde mesleki deneyime sahiptir. Hemşirelerin %83,7'si kurumlarında kullanılan teknolojik araçlar hakkında eğitim aldığını, %86,3'ü teknolojinin iş yapma biçimlerini kolaylaştırdığını belirtmiştir. Çalışmada teknolojik araçların arızalanması %50 oranda strese neden olurken, %40,7'si teknolojik değişimlerin“bazen”strese neden olduğunu belirtmiştir. Hemşirelerin %53,7'si ise teknolojiye yönelik stresi azaltmak için eğitim almak istemektedir. İş Yerinde Tekno-Stres Ölçeği toplam puanı 2,76±0,58 olup, tekno-stres düzeyi“orta”düzeyde saptanmıştır.“Teknolojik Karmaşıklık”alt boyutu (2,84±0,70) en yüksek,“Teknolojik Belirsizlik”alt boyutu (2,64±0,72) en düşük ortalamaya sahiptir. Kullanılan ölçeğin güvenilirliği yüksek bulunmuştur (Cronbach's α=0,831). Çalışmakta olunan ünite, teknostres düzeyinde anlamlı belirleyici (p<0,05) bulunmuştur. Yoğun bakım ve ameliyathanede çalışanların teknostres puanları, servis ve acil ünitelerine göre anlamlı derecede yüksektir. Teknolojik araçların arızalanması, değişim sıklığı ve görev sırasında teknolojinin stres yaratması teknostres puanlarını artırmaktadır. Lojistik regresyon analizine göre; yoğun bakım ve poliklinikte çalışan hemşirelerin teknostres riski anlamlı derecede artmıştır. Hemşirelerin teknolojiye yönelik olumlu tutum geliştirmeleri ve teknostresi azaltmak için hizmet içi eğitimlerin planlanması, oryantasyon programlarının güçlendirilmesi ve teknik destek birimlerinin etkinleştirilmesi önerilmektedir. Hemşirelerin katılımıyla ergonomik çalışma koşullarının oluşturulması ve yöneticiler tarafından psikososyal destek mekanizmalarının geliştirilmesi önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the techno-stress levels of nurses working in a university hospital. The study population consisted of 800 nurses, and the sample comprised 260 nurses. The research was conducted with a total of 300 nurses, 85.3% of whom were female and 14.7% male. Data were collected in 2025 following ethical committee approval. Data were collected using a“Personal Information Form”and the“Techno-Stress Scale in the Workplace”. The SPSS 26 (Statistical Package for the Social Sciences) program was used in the analysis of the findings. The average age of the participants was 37.170±8.65, and the majority were married (69.7%) and held a bachelor's degree (79.7%). 65.3% of the working nurses worked in shifts, and 58% had 11 years or more of professional experience. 83.7% of the nurses stated that they had received training on the technological tools used in their institutions, and 86.3% stated that technology facilitated their work methods. In the study, malfunctions of technological tools caused stress in 50% of the participants, while 40.7% stated that technological changes caused stress“sometimes”. 53.7% of the nurses wanted to receive training to reduce technology-related stress. The total score on the Workplace Techno-Stress Scale was 2.76±0.58, indicating a“moderate”level of techno-stress. The“Technological Complexity”subscale had the highest mean (2.84±0.70), while the“Technological Uncertainty”subscale had the lowest mean (2.64±0.72). The reliability of the scale used was found to be high (Cronbach's α=0.831). The unit in which the employee works was found to be a significant predictor of techno-stress levels (p<0.05). Techno-stress scores were significantly higher for employees working in intensive care units and operating rooms compared to those in wards and emergency units. Malfunctions of technological equipment, frequency of changes, and the stress caused by technology during work increased techno-stress scores. According to logistic regression analysis, the risk of technostress is significantly increased among nurses working in intensive care and outpatient clinics. It is recommended that in-service training programs be planned to improve nurses' positive attitudes towards technology and reduce technostress, orientation programs be strengthened, and technical support units be made more effective. Creating ergonomic working conditions with the participation of nurses and developing psychosocial support mechanisms by managers are also important.