Öğrenen örgütler ile hasta güvenliği kültürü arasındaki ilişkinin incelenmesi: Hemşireler üzerine bir araştırma
Examining the relationship between learning organizations and patient safety culture: A research on nurses
- Tez No: 1004767
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA AZİZOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, öğrenen örgütler ile hasta güvenliği kültürü arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Hızla artan bilgi üretimi ve kullanımı, sağlık kuruluşlarının sürekli değişen koşullara uyumunu zorunlu kılmaktadır. Bu durum, sağlık kuruluşlarının öğrenen organizasyonlar haline gelmesini öncelikli bir gereklilik haline getirmiştir. Bu dönüşüm, karmaşık yapıya sahip sağlık hizmetlerinde hasta güvenliğini sağlamak ve tıbbi hataları en aza indirmek için etkin bir güvenlik kültürünün oluşturulmasını da beraberinde getirmektedir. Çalışmanın örneklem büyüklüğü belirlenirken evreni bilinen örneklem hesaplama yöntemi hem de güç analizi yapılmıştır. Evreni 2352 katılımcı olan çalışmada, evreni bilinen örneklem hesabına göre minimum örneklem büyüklüğü 330 olarak hesaplanmış; ancak çalışmanın istatistiksel gücünü artırmak amacıyla yapılan power analizinde minimum örneklem büyüklüğü 334 olarak belirlenmiştir. Bu doğrultuda örneklem, power analizine göre yapılan hesaplamadaki 334 katılımcı olarak kabul edilmiş olup, İstanbul ilinde bir şehir hastanesi, üç eğitim araştırma hastanesi ve iki devlet hastanesinde 427 katılımcı hemşire ile gerçekleştirilmiştir. Veriler;“Kişisel Bilgi Formu”,“Öğrenen Örgüt Ölçeği”ve“Hasta Güvenliği Kültürü Ölçeği”kullanılarak toplanmıştır. Öğrenen Örgüt Ölçeği toplam puan ortalaması ise 1,95±0,72 olarak bulunmuştur. Ölçeğin değerlendirme aralığı göz önüne alındığında“orta”düzeyde seyrettiği saptanmıştır. Hasta Güvenliği Ölçeğin toplam puan ortalaması ise 2,61±0,44 olarak belirlenmiştir. Buna göre hemşirelerin ortalama bir Hasta Güvenliği Kültürü algılarının olduğu saptanmıştır. Öğrenen Örgüt Ölçeği ile Hasta Güvenliği Kültürü Ölçeğinin tüm alt boyutları arasında, pozitif yönlü ve orta düzeyde bir ilişki olduğu saptanmıştır. Yapılan Enter Lineer Regresyon analizi sonucu, örgütsel öğrenme özelliklerinin hasta güvenliği kültürü ile anlamlı bir ilişkisi olduğu saptanmıştır. Bir kurum ne kadar öğrenen bir yapıya sahipse, o kurumdaki hasta güvenliği kültürü de o kadar gelişmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the relationship between learning organizations and patient safety culture. The rapidly increasing production and use of knowledge necessitate that healthcare institutions adapt to continuously changing conditions. This situation has made it a priority for healthcare organizations to transform into learning organizations. Such a transformation also requires the establishment of an effective safety culture in order to ensure patient safety and minimize medical errors within the complex structure of healthcare services. In determining the sample size, both the formula for known populations and a power analysis were applied. In a population of 2352 participants, the minimum required sample size was calculated as 330 based on the known population formula. However, to increase the statistical power of the study, a power analysis was conducted, and the minimum sample size was determined to be 334. Accordingly, the sample size was accepted as 334 participants based on the calculation made through power analysis; however, the study was conducted with 427 nurse participants in one city hospital, three training and research hospitals, and two state hospitals in Istanbul. Data were collected using a Personal Information Form, the Learning Organization Scale, and the Patient Safety Culture Scale. The total mean score of the Learning Organization Scale was 1.95 ± 0.72, which corresponds to a moderate level based on the scale's evaluation range. The total mean score of the Patient Safety Culture Scale was 2.61 ± 0.44, indicating that nurses had an average level of patient safety culture perception. A positive and moderate relationship was found between the Learning Organization Scale and all subdimensions of the Patient Safety Culture Scale. The results of the Enter Linear Regression analysis revealed that organizational learning characteristics were significantly associated with patient safety culture. In other words, the more a healthcare institution functions as a learning organization, the more developed its patient safety culture becomes.