Öğrenen örgütlerde rekabet stratejileri: Teknokent firma çalışanları üzerinde bir uygulama
Competitive strategies in learning organizations: An implementation on technopark enterprise employees
  1. Tez No: 678338
  2. Yazar: SEMRA BETÜL UZUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN BAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Çevre şartlarında meydana gelen hızlı değişim, örgütler için öğrenmeyi bir zorunluluk haline getirmiştir. Öğrenmeyi kesintisiz bir süreç haline getirebilmiş olan öğrenen örgütler, pozisyon fark etmeksizin tüm örgüt üyelerinin kendilerini sürekli geliştirmeyi arzu ettikleri, edinilen bilgilerin örgütsel düzeye yayıldığı, korku ikliminden uzak organizasyonel yapılardır. Bu organizasyon yapılarında var olan sürekli gelişim, çevresel faktörlerin oluşturduğu değişim baskısına karşı organizasyonun etkili bir şekilde dönüt verebilmesini ve hatta çoğu zaman bulundukları piyasada şartları belirleyen ve etkileyen organizasyonel yapılar haline gelmesini sağlamaktadır. Piyasada elde edilen avantajlı konum, sürdürülebilir rekabet üstünlüğünü de beraberinde getirmektedir. Çalışma kapsamında örgütlerin uyguladıkları rekabet stratejileri Micheal Porter (1990) tarafından geliştirilen sınıflandırma bağlamında ele alınmıştır. Bu kapsamda üç farklı rekabet stratejisinden söz edilmektedir. Kaliteden ödün vermeksizin maliyetlerin minimize edildiği maliyet liderliği stratejisi, ürün ve hizmetlerin benzersiz hale getirilmesiyle kârlılık hedeflenen farklılaştırma stratejisi ve son olarak pazarın belli bir kısmının hedef kitle haline getirildiği odaklanma stratejisidir. Bu araştırma ile teknokentlerde yer alan işletmeler vasıtasıyla, öğrenen organizasyonların uyguladıkları rekabet stratejilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Kavramsal çerçeveye yer verilmesi sonrası, uygulama kısmında teknokentlerde yer alan işletmelerin çalışanlarına anket uygulanmıştır. Öğrenen organizasyon düzeyinin belirlenmesi için Marsick ve Watkins (1993) tarafından geliştirilen, Basım vd. (2007) tarafından Türkçeye uyarlaması yapılmış olan ölçek, rekabet stratejilerinin belirlenmesi amacıyla ise, Bal (2011) tarafından geliştirilen ölçek kullanılmıştır. Elde edilen verilere öncelikle güvenilirlik ve geçerlilik analizleri uygulanmış sonrasında ilişki tespitine yönelik korelasyon ve regresyon analizi yapılmıştır. Araştırma sonucunda hipotezlerin iki tanesi kısmen olmak üzere tamamı desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
The rapid change in environmental conditions has made learning an obligation for organizations. Learning organizations, which are able to make learning a continuous process, are organizational structures far from the climate of fear where all members of the organization want to improve themselves continuously regardless of their position and where the acquired information is spread to the organizational level. The continuous improvement in these organizational structures enables the organization to provide feedback effectively against the pressure of change caused by environmental factors and even often, to become organizational structures that stipulate and affect the conditions in the market they are operating in. Advantageous position attained in the market brings with it a sustainable competitive advantage. Within the scope of the study, competitive strategies implemented by organizations are discussed in the context of the classification developed by Michael Porter (1990). In this context, there are three different competitive strategies to be talked about. These are“Cost Leadership Strategy”which aims to minimize costs without compromising quality,“Differentiation Strategy”which aims at profitability by making products and services unique, and finally,“Focus Strategy”which aims to make a certain part of the market the target audience. With this research, it has been aimed to identify the competitive strategies implemented by learning organizations through enterprises in technoparks. Following the inclusion of the conceptual framework, a survey was conducted with the employees of the enterprises in technoparks during the implementation phase. To determine the level of the learning organization, the scale that was developed by Marsick and Watkins (1993) and adapted into Turkish by Basım et al. (2007) was used. On the other hand, the scale developed by Bal (2011) was used to determine competitive strategies. In the first stage, reliability and validity analyses were applied to the collected data. Then, correlation and regression analysis was performed to identify the relation. As a result of the research, all of the hypotheses were supported, two of which were partial.