Sosyal bilgiler dersine giren öğretmenlerin çocuk ihmal ve istismarı konusundaki farkındalık düzeylerininincelenmesi
An examination of the awareness levels of social studiesteachers regarding child neglect and abuse
- Tez No: 1004820
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma sosyal bilgiler dersine giren öğretmenlerin çocuk ihmal ve istismarı konusundaki farkındalık düzeylerini belirlemeyi amaçlamaktadır. Araştırmada nicel yöntem anlayışına göre yapışlan çalışmada ilikisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini 2024-2025 eğitim öğretim yılında Van ilinde Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı okullarda görev yapan ve sosyal bilgiler dersine giren öğretmenler oluşturmaktadır. Örneklemin belirlenmesinde basit rastgele örneklem kullanılmış olup araştırmanın bulgularına yön veren veriler 352 katılımcıdan oluşmaktadır. Araştırmanın verileri Celiloğlu (2023) tarafından geliştirilen 'Çocuk İhmali Farkındalık Ölçeği' ve 'Çocuk İstismarı Farkındalık Ölçeği' kullanılarak toplanmıştır. Araştırmada ölçeklerin güvenirlik katsayıları tekrar hesaplanmış olup ölçeklerin güvenilir olduğu tespit edilmiştir. Araştırma verileri SPSS ile analiz edilmiş olup, yapılan analizler sonucu parametrik testler kullanılmıştır. Araştırmada verilerin analizinde iki değişken olması durumunda (Cinsiyet, Medeni Durum, Eğitim Durumu, Çalışılan Kademe, Çocuk Sahibi Olma Durumu, Aile Yapısı, Çocuk İhmal ve İstismarına Yönelik Meslek Hayatında Eğitim Alma Durumu, Çocuk İhmal ve İstismarına Yönelik Lisans/Lisansüstü Eğitim Hayatında Eğitim Alma Durumu, Çocuk Koruma Kanunu Hakkında Bilgi Sahibi Olma Durumu, Çocuk İhmal ve İstismarı Durumuyla Karşılaşma, Bildirimle Yükümlü Olduğunu Düşünme Durumu) bağımsız gruplar için t testi kullanılırken; üç ve daha fazla değişken olması durumunda (Yaş, Kıdem, Sosyo-Ekonomik Düzey) tek yönlü varyans analizi (F testi-ANOVA) kullanılmıştır. Araştırma sonucunda sosyal bilgiler dersine giren öğretmenlerin çocuk ihmali ve çocuk istismarı farkındalık düzeylerinin 'orta düzeyde ' olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca sosyal bilgiler dersine giren öğretmenlerin çocuk ihmali ve çocuk istismarı farkındalık düzeyleri arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the awareness levels of teachers who teach social studies regarding child neglect and abuse. The research was conducted using a quantitative research method and a correlational survey model. The study population consisted of teachers who taught social studies in schools affiliated with the Ministry of National Education in Van province during the 2024–2025 academic year. The sample was selected using a simple random sampling method, and data were collected from 352 participants. The data were obtained using the“Child Neglect Awareness Scale”and the“Child Abuse Awareness Scale”developed by Celiloğlu (2023). The reliability coefficients of the scales were recalculated in this study, and the instruments were found to be reliable. Data were analyzed using SPSS software, and parametric tests were employed based on the analysis results. For variables with two categories (e.g., gender, marital status, education level, teaching level, parental status, family structure, in-service and pre-service training on child neglect and abuse, knowledge about child protection laws, experience with neglect or abuse cases, and reporting responsibility), independent samples t-tests were used. For variables with three or more categories (e.g., age, years of experience, perceived socio-economic status), one-way ANOVA (F-test) was applied. The findings revealed that the awareness levels of social studies teachers regarding child neglect and abuse were at a“moderate”level. Additionally, a significant and positive relationship was found between teachers' awareness of child neglect and their awareness of child abuse.