Isıl işlemin tavuk yumurtalarındaki bazı miRNA ifade seviyeleri üzerine etkisi
The effect of heat treatment on the expression levels of selected miRNAs in chicken eggs
  1. Tez No: 1004894
  2. Yazar: GÜLENDAM YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZDEN ÇOBANOĞLU, DOÇ. DR. DİLEK PİRİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Biyoteknoloji, Biyomühendislik, Genetics, Biotechnology, Bioengineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Genetiği Ana Bilim Dalı
Özet
MikroRNA'lar (miRNA'lar), ökaryotik hücrelerde bulunan, gen regülasyonunda önemli rol oynayan ve çeşitli biyolojik süreçlerde yer alan, yaklaşık 21-23 nükleotit uzunluğundaki kodlama yapmayan RNA molekülleridir. İnsan dolaşımında, diğer organizmalar tarafından kodlanan miRNA alt türlerinin mevcut olduğu belirlenmiş ve bunlara kseno-miRNA (XenomiR'ler) adı verilmiştir. XenomiR'lerin besinlerle memeli dolaşımına geçebildiği ve hedef gen ekspresyonunu etkileyebildiğine yönelik bulgular gün geçtikçe güçlenmektedir. Bununla birlikte, sık tüketilen bir gıda olan tavuk yumurtasında ısıl işlemin miRNA stabilitesi üzerindeki etkisi henüz tam olarak aydınlatılamamıştır. Yumurta, yüksek biyolojik değere sahip proteinin yanı sıra, embriyonik gelişimle ilişkili birçok düzenleyici molekülü içeren kompleks bir matriks olduğundan yumurta miRNA'ların pişirme sürecinde korunma düzeyinin belirlenmesi, hem temel biyoloji hem de fonksiyonel beslenme açısından özgün bir araştırma alanı oluşturmaktadır. Bu çalışmada, insan ve tavuk arasında yüksek homoloji gösteren, literatürde birçok hastalıkla da ilişkilendirilmiş miR-30c-5p ve miR-191-5p'nin çiğ ve haşlanmış tavuk yumurtası örneklerinde ekspresyon düzeyleri karşılaştırılarak, uygulanan ısıl işlemin bu moleküller üzerindeki etkisi değerlendirilmiştir. Bursa Uludağ Üniversitesi hayvan çiftliklerinden temin edilen yirmi adet Lohman Brown ırkına ait yumurta ve yirmi adet Leghorn ırkına ait yumurta, çiğ ve haşlanmış olmak üzere sekiz örnek havuzuna ayrılmıştır. Örneklerde, total RNA izolasyonu ticari kit kullanılarak yapılmış, cDNA sentezi miRCURY RT kiti ile gerçekleştirilmiştir. miR-30c-5p ve miR-191-5p ekspresyonları, eksojen cel-miR-39 spike-in ile normalize edilerek RT-qPCR yöntemiyle kantitatif olarak analiz edilmiş; relatif ekspresyon düzeyleri 2−𝛥𝛥𝛥𝛥𝛥𝛥𝛥𝛥 yöntemiyle hesaplanmıştır. Elde edilen bulgular, ısıl işlemin özellikle miR-191-5p ekspresyonunu anlamlı düzeyde azalttığını, bu etkinin hem beyaz hem de kahverengi yumurtalarda istatistiksel olarak anlamlı olduğunu göstermiştir. miR-30c-5p ise miR-191-5p' ye kıyasla ısıya karşı daha stabil olmakla beraber istatistiksel olarak anlamlı bir azalma gözlenmiştir. Bu sonuçlar, tavuk yumurtasında bulunan miRNA'ların ısıya duyarlılık düzeylerinin molekül spesifik olduğunu ve özellikle de miR-191-5p'nin termal degradasyona hassas olduğunu ortaya koymaktadır. Sonuç olarak, yumurta miRNA'larının molekül spesifik ısı duyarlılığı gösterdiği belirlenmiştir ve bu durum, gıda işleme süreçlerinin miRNA stabilitesi üzerindeki etkilerinin dikkate alınması gerektiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
MicroRNAs (miRNAs) are non-coding RNA molecules approximately 21–23 nucleotides in length that are present in eukaryotic cells and play important roles in gene regulation and various biological processes. It has been demonstrated that miRNA subtypes encoded by other organisms are present in human circulation, and these are referred to as xenomiRNAs (XenomiRs). Evidence suggesting that XenomiRs can enter mammalian circulation through dietary intake and influence target gene expression has been steadily increasing. However, the effect of heat treatment on miRNA stability in chicken eggs, which are widely consumed food products, has not yet been fully elucidated. Eggs represent a complex biological matrix containing not only high biological value proteins but also numerous regulatory molecules associated with embryonic development. Therefore, determining the extent to which egg-derived miRNAs are preserved during the cooking process represents a novel area of investigation in terms of both basic biology and functional nutrition. In this study, the effects of heat treatment on the expression levels of miR-30c-5p and miR-191-5p, which exhibit high homology between humans and chickens and have been associated with various diseases in the literature, were evaluated by comparing their expression levels in raw and boiled chicken egg samples. Twenty eggs from the Lohman Brown breed and twenty eggs from the Leghorn breed, obtained from the animal facilities of Bursa Uludağ University, were divided into eight pooled sample groups consisting of raw and boiled eggs. Total RNA was isolated using a commercial kit, and cDNA synthesis was performed using the miRCURY RT kit. The expression levels of miR-30c-5p and miR-191-5p were quantitatively analyzed by RT-qPCR following normalization with the exogenous cel-miR-39 spike-in control, and relative expression levels were calculated using the 2−𝛥𝛥𝛥𝛥𝛥𝛥𝛥𝛥 method. The findings demonstrated that heat treatment significantly reduced the expression level of miR-191-5p, and this effect was statistically significant in both white and brown egg samples. Although miR-30c-5p was more stable under heat treatment compared to miR-191-5p, a statistically significant decrease was also observed. These results indicate that the heat sensitivity of miRNAs present in chicken eggs is molecule-specific, and particularly that miR-191-5p is more susceptible to thermal degradation. In conclusion, egg-derived miRNAs exhibit molecule-specific sensitivity to heat treatment, highlighting the importance of considering food processing conditions when evaluating miRNA stability.