Değer-inanç-norm teorisi bağlamında elektrikli araç satın alma niyetini etkileyen faktörlerin incelenmesi
Examination of factors affecting electric vehicle purchase intention in the context of value-belief-norm theory
- Tez No: 1005081
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA KAPLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
İklim değişikliğinin yarattığı zorluklar ve sürdürülebilir ulaşım çözümlerine duyulan ihtiyaç göz önüne alındığında, elektrikli araçların düşük benimsenme oranları, tüketici davranışlarını etkileyen faktörlerin daha derinlemesine incelenmesini gerekli kılmaktadır. Elektrikli araçlara ilişkin tüketici davranışlarını açıklamak adına bu çalışma, Değer-İnanç-Norm Teorisi çerçevesinde çevresel değerlerin ve inançların elektrikli araç satın alma niyetini nasıl etkilediğini incelemektedir. Çalışma kapsamında, 399 fosil yakıtlı araç kullanıcısı veya ehliyet sahibi olan tüketicilere anket uygulanmıştır. Elde edilen veriler üzerinde SPSS 27 ve SmartPLS 4 analiz programları kullanılarak betimleyici analiz ve yapısal eşitlik modellemesi analizi yapılmıştır. Yapılan analizlerde, tüketicilerin çevresel değer yönelimlerinin ve inançlarının elektrikli araçların benimsenmesini olumlu etkilediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Given the challenges posed by climate change and the necessity for sustainable mobility solutions, the relatively low adoption rates of electric vehicles necessitate a deeper exploration of determinants affecting consumer behavior. To explain consumer behavior regarding electrc vehicles, this study examines how environmental values and beliefs influence electric vehicle purchase intention within the Value-Belief-Norm Theory framework. As part of this study, a survey was administrated to 399 consumers who are fossil fuel vehicle users or driver's licence holders. Descriptive analysis and structural equation modeling were conducted on the obtained data using SPSS 27 and SmartPLS 4 software. The analyses revealed that consumers' environmental value orientations and beliefs positively influence the adoption of electric vehicles.