The implementation of new public management (NPM) approach in European transport governance: Evidence from the TEN-T and rail freight corridors (RFCS)
Avrupa taşımacılık yönetişiminde yeni kamu işletmeciliği (YKİ) yaklaşımının uygulanması: TEN-T ve demiryolu yük koridorları örneği
  1. Tez No: 1005210
  2. Yazar: BÜLENT SÜLOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLAY YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Avrupa Birliği (AB); Avrupa demiryolu yük taşımacılığındaki tarihsel verimsizlik, parçalanmışlık ve azalan rekabet gücüne yanıt olarak on yıllardır süregelen bir reform süreci yürütmektedir. Bu tez, söz konusu reformların, altyapı gelişimi ötesinde; Yeni Kamu İşletmeciliği (YKİ) ilkeleri olan, piyasalaştırma, yerinden yönetim, performans ölçümü, müşteri odaklılık ve işletmecilik yöntemlerinin Avrupa Birliği (AB) Taşımacılık Politikasında sistematik ve planlı bir Şekilde uygulanması olduğunu savunmaktadır. Bu doğrultuda çalışma; Yeni Kamu İşletmeciliği (YKİ) anlayışının, Trans-Avrupa Ulaştırma Şebekesi (TEN-T) ve onun belkemiğini oluşturan Demiryolu Yük Koridorlarının yönetim çerçevesini etkileyip etkilemediğini, neden ve nasıl etkilediğini analiz etmeyi amaçlamaktadır. Çalışmada; 913/2010 ve 2024/1679 sayılı AB Tüzükleri ile önem ve alaka arz eden“Beyaz Kitap”gibi temel AB mevzuat ve politika belgelerinin sistematik içerik analizini yürütmek amacıyla nitel çoklu vaka çalışması yöntemi kullanılmıştır. Bu süreç; stratejik önemi haiz iki Demiryolu Yük Koridoru olan Kuzey Denizi-Akdeniz ve Baltık-Adriyatik koridorlarının ayrıntılı analizi ile desteklenmiştir. Tez, soyut YKİ ilkelerinin somut yönetişim uygulamalarına dönüşümünü; uygulama planları, faaliyet raporları ve yönetim yapılarının analizi yoluyla irdelemektedir. Koridor yönetiminin yürütme ve yönetim kurulları aracılığıyla kurumsallaşması, Tek Durak Hizmet Noktalarının oluşturulması, zorunlu Ana Performans Göstergeleri rejimi ile profesyonel koridor yöneticilerinin atanması; geleneksel, devlet merkezli ve bürokratik modelden sonuç odaklı, ağ tabanlı ve işletmeci bir modele geçilmesi önemli göstergelerdir. TEN-T projesinin gelecekteki başarısı; YKİ'nin verimlilik odağının sürdürülebilirlik, uyum ve dayanıklı altyapı gibi daha geniş siyasi gündemlerle birleşmesinde yatmaktadır ki bu durum yeni bir“Yeni Kamu Yönetişimi”modeline işaret etmektedir. Bu çalışmanın, kamu yönetimi teorisi ile ulus ötesi taşımacılık politikasının görgül gerçekliği arasında aracılık yaparak hem akademisyenlere hem de Avrupa'daki büyük ölçekli altyapıların yönetimiyle ilgilenen politika yapıcılara kritik bilgiler sunması bakımından literatür için değer taşıdığı değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
The European Union has undertaken a process of reform lasting decades in response to the historical inefficiency, fragmentation, and a shrinking competitiveness of European rail freight. This thesis argues that these reforms were more than infrastructural development, and were a systematic and planned implementation of the principles of NPM-marketization, decentralization, performance measurement, customer orientation, and managerial methods in the EU Transport Policy. Therefore, this study aims to analyse whether, why and how New Public Management (NPM) affected the management framework of the Trans-European Transport Network (TEN-T) and its working tool, the Rail Freight Corridors (RFCs). The study uses a qualitative multi-case study approach to conduct a systematic content analysis of major EU legislative and policy documents, such as Regulation (EU) 913/2010, Regulation (EU) 2024/1679, as well as the most significant White Papers. This is supplemented with a detailed analysis of two RFCs of strategic importance, the North Sea-Mediterranean and the Baltic-Adriatic Corridors. The thesis follows the translation of abstract NPM tenets into concrete governance practices through analysis of their implementation plans, annual reports and management structures. The institutionalization of the corridor management by the Executive and Management Boards, the creation of One-Stop-Shops, the compulsory regime of Key Performance Indicators (KPIs), and the introduction of professional corridor managers are all important indicators of a radical change of a traditional, state-centred, bureaucratic model to the results-oriented, networked, and managerial pattern. The success of the TEN-T project in future lies in the combination of the efficiency focus of NPM and the larger political agenda of sustainability, cohesion, and resilient infrastructure, which leads to a new model of New Public Governance. The work is of value to the literature in that it explicitly mediates the public administration theory with the empirical reality of transnational transport policy, providing critical information to both scholars and policy makers interested in the management of large-scale infrastructures in Europe.