Kişisel koruyucu dağıtımında otomat sistemi tasarımı
Design of a vending system for personal protective equipment distribution
- Tez No: 1005289
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEÇKİN ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Kazalar, Industrial and Industrial Engineering, Accidents
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
Özet
İş sağlığı ve güvenliği (İSG) kapsamında kullanılan kişisel koruyucu donanımların (KKD) doğru ve düzenli şekilde çalışanlara ulaştırılması, hem yasal gerekliliklerin yerine getirilmesi hem de iş güvenliği kültürünün geliştirilmesi açısından önem arz etmektedir. Geleneksel yöntemlerle yapılan KKD dağıtımı, özellikle büyük ölçekli işletmelerde zaman kaybı, kayıt eksikliği, maliyet artışı ve kontrol zorlukları gibi sorunları beraberinde getirmektedir. Bu çalışmada, bu sorunlara çözüm üretmek amacıyla dijital KKD dağıtım otomasyon sistemi tasarlanmış ve uygulanmıştır. Sistem; kimlik doğrulama tabanlı erişim, anlık stok takibi, kullanıcı bazlı raporlama ve uyarı mekanizmaları ile entegre çalışan bir otomat makine altyapısı üzerine kurulmuştur. Uygulama sürecinde, sistemin işlevselliği, kullanıcı memnuniyeti, maliyet verimliliği ve iş güvenliği süreçlerine etkisi analiz edilmiştir. Elde edilen sonuçlar, dijital KKD dağıtım otomasyon sisteminin işyerlerinde izlenebilirlik, zaman kazanımı ve kaynak optimizasyonu açısından önemli faydalar sunduğunu ortaya koymuştur. Çalışma, gelecekte yapay zekâ destekli stok yönetimi ve mobil uygulama entegrasyonu ile geliştirilmeye açık bir altyapı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The effective and timely distribution of personal protective equipment (PPE) is essential for meeting legal requirements and fostering a robust occupational safety culture. Traditional PPE distribution methods often lead to challenges such as time loss, data inaccuracy, increased costs, and limited traceability, particularly in large-scale organizations. In this study, a digital PPE distribution automation system was designed and developed to address these issues. The proposed system integrates a vending machine infrastructure equipped with identity-based access control, real-time stock monitoring, user-based reporting, and automated alerts. The system was evaluated in terms of its usability, effectiveness, cost-efficiency, and impact on safety compliance processes. The findings indicate that the designed automation system provides significant improvements in traceability, time management, and resource optimization. The study also highlights the potential for future enhancements, including artificial intelligence-supported inventory planning and mobile application integration.