Sessiz istifa olgusunun işe yabancılaşma ve örgütsel bağlılık üzerine etkisi
The effect of the quiet quitting phenomenon on work alienation and organizational commitment
  1. Tez No: 1005309
  2. Yazar: YASİN TOPAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA AKÇA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Son yıllarda çalışma yaşamında giderek daha görünür hâle gelen sessiz istifa olgusu, çalışanların iş tanımlarının ötesine geçmeden, yalnızca zorunlu görevlerini yerine getirmeleriyle karakterize edilen bir tutum olarak dikkat çekmektedir. Bu olgu, bireylerin işlerine yönelik anlam algısını, motivasyon düzeylerini ve örgütle kurdukları psikolojik bağı yeniden tartışmaya açmaktadır. Özellikle yoğun rekabet, belirsizlik ve değişim ortamında faaliyet gösteren örgütlerde, sessiz istifanın çalışanların işe yabancılaşma eğilimleri ve örgütsel bağlılık düzeyleri üzerindeki etkilerinin incelenmesi hem kuramsal hem de yönetsel açıdan önemli bir araştırma alanı oluşturmaktadır. Bu tez çalışmasının amacı, sessiz istifa olgusunun işe yabancılaşma ve örgütsel bağlılık üzerindeki etkilerini incelemek ve işe yabancılaşmanın, sessiz istifa ile örgütsel bağlılık arasındaki ilişkide üstlendiği olası aracılık rolünü ortaya koymaktır. Araştırmanın örneklemini, İstanbul'da kamu ve özel sektörde görev yapan toplam 260 beyaz yakalı çalışan oluşturmaktadır. Nicel araştırma yöntemi çerçevesinde yürütülen çalışmada, anket tekniğiyle elde edilen veriler SPSS programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma bulguları, sessiz istifa ile işe yabancılaşma arasında pozitif yönlü ve anlamlı bir ilişki bulunduğunu, sessiz istifa ile örgütsel bağlılık arasında ise negatif yönlü ve anlamlı bir ilişki olduğunu göstermektedir. Ayrıca elde edilen sonuçlar, sessiz istifa ile örgütsel bağlılık arasındaki ilişkide işe yabancılaşmanın anlamlı bir aracılık rolü üstlendiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
In recent years, the phenomenon of quiet quitting, which has become increasingly visible in working life, has drawn attention as an attitude characterized by employees fulfilling only their mandatory duties without going beyond their formal job descriptions. This phenomenon has prompted renewed discussion of individuals' perceptions of meaning in their work, their motivation levels, and the psychological bonds they establish with their organizations. Particularly in organizations operating in environments marked by intense competition, uncertainty, and change, examining the effects of quiet quitting on employees' tendencies toward work alienation and their levels of organizational commitment constitutes an important area of research from both theoretical and managerial perspectives. The aim of this thesis study is to examine the effects of the phenomenon of quiet quitting on work alienation and organizational commitment, and to reveal the possible mediating role of work alienation in the relationship between quiet quitting and organizational commitment. The sample of the study consists of a total of 260 white-collar employees working in the public and private sectors in Istanbul. In the study conducted within the framework of the quantitative research method, the data obtained through the survey technique were analyzed using the SPSS program. The findings indicate a positive and significant relationship between quiet quitting and work alienation, and a negative and significant relationship between quiet quitting and organizational commitment. Furthermore, the results demonstrate that work alienation plays a significant mediating role in the relationship between quiet quitting and organizational commitment.