Oral kavitenin skuamöz hücreli karsinomlarında immünohistokimyasal p53 , p16 ve Ki-67 boyanma özelliklerinin lenf nodu metastazı ile ilişkisi
Association of immunohistochemical p53, p16, and ki-67 expression patterns with lymph node metastasis in oral cavity squamous cell carcinoma
  1. Tez No: 1005314
  2. Yazar: NACİYE HİLAL BÜYÜKBOYACI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAİLE KÖKBUDAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Oral skuamöz hücreli karsinom (OSHK), ağız boşluğunun en sık görülen malign tümörü olup agresif seyirlidir ve lenf nodu metastazı eğilimi gösterir. Bu çalışmada, immünohistokimyasal (İHK) p53, p16 ve Ki-67 boyanma özelliklerinin lenf nodu metastazı ve diğer prognostik parametrelerle ilişkisini belirleyerek, metastaz riskinin öngörülmesine, tedavi planlamasına ve literatüre katkıda bulunmak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntemler: Çalışmaya 2019-2025 yılları arasında Necmettin Erbakan Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Patoloji Anabilim Dalı'nda OSHK tanısı almış ve boyun lenf nodu diseksiyonu yapılmış 56 olgu dahil edildi. Olguların arşiv bloklarından hazırlanan kesitlere İHK p53, p16 ve Ki-67 antikorları uygulandı. İstatistiksel analizlerde p53 boyanma paterni (wild/mutant), p16 ekspresyonu ve Ki-67 proliferasyon indeksi ile klinikopatolojik veriler (yaş, cinsiyet, grade, tümör tomurcuklanması, invazyon derinliği, metastaz durumu, ekstranodal ekstansiyon durumu) karşılaştırıldı. Bulgular: Olguların yaş ortalaması 62,73±14,84 yıl olup %60,7'si erkektir. Tümörlerin %48,2'si dil yerleşimlidir. Olguların %50'sinde lenf nodu metastazı saptanmıştır. p53 mutant boyanma paterni ile lenf nodu metastazı varlığı arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Ayrıca p53 mutasyonu; yüksek histolojik derece, artmış tümör tomurcuklanması, > 2 cm tümör boyutu ve lenfovasküler invazyon ile anlamlı ilişki göstermiştir. p16 pozitifliği erkek cinsiyette anlamlı derecede yüksek saptanmış ancak lenf durumu metastazı ve diğer klinikopatolojik parametrelerle ilişkili bulunmamıştır. Ki-67 skoru ile cerrahi sınır durumu arasında anlamlı ilişki izlenirken, lenf nodu metastaz ve durumu diğer klinikopatolojik parametrelerle ile anlamlı bir ilişki saptanmamıştır. Sonuç: Elde edilen bulgular, OSHK olgularında p53 mutant ekspresyonunun lenf nodu metastazı ve agresif biyolojik davranışı öngörmede anlamlı bir prognostik biyobelirteç olabileceğine işaret etmektedir. Buna karşın, mevcut çalışma serisinde p16 ve Ki-67'nin metastatik süreci öngörmedeki katkısının sınırlı düzeyde kaldığı gözlenmiştir. Bu veriler ışığında, p53 mutant paterni sergileyen olguların daha yakın klinik takibi ve bu hastalar için agresif tedavi yöntemlerinin değerlendirilmesi önerilebilir.
Özet (Çeviri)
Objective: Oral squamous cell carcinoma (OSCC) is the most prevalent malignant tumor of the oral cavity, characterized by an aggressive clinical course and a high propensity for lymph node metastasis. The aim of this study was to evaluate the association between the immunohistochemical (IHC) expression patterns of p53, p16, and Ki-67 and lymph node metastasis, as well as other prognostic parameters, to facilitate the prediction of metastatic risk, aid in therapeutic planning, and contribute to the existing scientific literature. Materials and Methods: A total of 56 cases diagnosed with oral squamous cell carcinoma (OSCC) who underwent neck lymph node dissection at the Necmettin Erbakan University Faculty of Medicine, Department of Medical Pathology, between 2019 and 2025 were included in the study. IHC p53, p16, and Ki-67 antibodies were applied to sections prepared from archival paraffin blocks. In the statistical analyses, p53 staining patterns (wildtype/mutant), p16 expression, and Ki-67 proliferation index were compared with clinicopathological data, including age, gender, histological grade, tumor budding, depth of invasion, lymph node metastasis status, and extranodal extension (ENE). Results: The average age of the patients was 62,73±14,84 years, and %60.7 were male. Regarding tumor location, % 48.2 were situated in the tongue Lymph node metastasis was detected in % 50 of the cases. A statistically significant relationship was identified between the p53 mutant staining pattern and the presence of lymph node metastasis. Furthermore, p53 mutation showed a significant relationship with high histological grade, increased tumor budding, tumor size > 2 cm, and lymphovascular invasion. While p16 positivity was found to be significantly higher in male patients, it showed no significant association with lymph node metastasis or other clinicopathological parameters. Finally, although a significant relationship was observed between the Ki-67 score and surgical margin status , no significant association was found between Ki-67 and lymph node metastasis or other clinicopathological variables. Conclusion: The findings suggest that p53 mutant expression in OSCC cases may be a significant prognostic biomarker in predicting lymph node metastasis and aggressive biological activity. In contrast, the current study series observed that the predictive value of p16 and Ki-67 in the metastatic process remained limited. This data is changing; closer clinical follow-up of cases exhibiting the p53 mutant pattern and the development of aggressive treatment methods for these drugs may be recommended.