The effect of differentiated instruction on primary school 3rd grade students' writing skills
Farklılaştırılmış öğretimin ilkokul 3. sınıf öğrencilerinin yazma becerilerine etkisi
  1. Tez No: 1005368
  2. Yazar: NİMET ÜSTÜNDAĞ ZEYREK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YELKİN DİKER ÇOŞKUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, farklılaştırılmış yazma öğretiminin üçüncü sınıf öğrencilerinin yazma başarısı ve yazma kaygısı üzerindeki etkilerini incelemektir. Çalışma, öğretim süreci ile öğrenme çıktılarının birlikte ve sistematik biçimde ele alındığı eylem araştırması deseniyle yürütülmüş ve Hendricks'in yansıtıcı ve döngüsel modeline dayandırılmıştır. Bu doğrultuda araştırma süreci; mevcut durumun belirlenmesi, eylem planının oluşturulması, farklılaştırılmış yazma öğretiminin uygulanması, sürecin sürekli olarak gözlemlenmesi ve elde edilen bulgular doğrultusunda uygulamanın yeniden düzenlenmesi aşamalarından oluşmuştur. Araştırma, 2024–2025 eğitim öğretim yılında İstanbul ili Beyoğlu ilçesinde bulunan bir ilkokulda öğrenim gören 16 üçüncü sınıf öğrencisiyle gerçekleştirilmiştir. Sekiz haftalık uygulama sürecinde yazma öğretimi; öğrencilerin hazırbulunuşluk düzeyleri, ilgi alanları, bireysel gereksinimleri dikkate alınarak kademeli görevler ve seçim panosu gibi farklılaştırılmış öğretim stratejileri kullanılarak planlanmış ve uygulanmıştır. Araştırmada veriler; Analitik Yazma Rubriği ve Yazma Kaygısı Ölçeği, öğretmen günlükleri ve öğrenci günlükleri aracılığıyla toplanmıştır. Nicel verilerin analizinde eşleştirilmiş örneklemler t-testi ve Spearman korelasyon analizi kullanılırken, nitel veriler içerik analizi yöntemiyle çözümlenmiştir. Nicel analizler sonucunda, farklılaştırılmış yazma öğretiminin öğrencilerin yazma başarısını anlamlı düzeyde artırdığı (t(15) = –5.12, p = .000) ve yazma kaygısını anlamlı biçimde azalttığı (t(15) = 5.03, p = .000) belirlenmiştir. Korelasyon analizi sonuçlarına göre, uygulama sonrasında yazma kaygısı ile yazma başarısı arasında orta düzeyde, negatif ve istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptanmıştır (rₛ = –.619, p = .011). Nitel bulgular, öğrencilerin yazma etkinliklerine karşı daha istekli ve rahat bir tutum geliştirdiklerini, yazma sürecinde duygusal dayanıklılık kazandıklarını ve özellikle seçim panosu gibi farklılaştırılmış uygulamaların öğrenci özerkliğini, motivasyonunu ve derse katılımını artırdığını ortaya koymuştur. Sonuç olarak bu çalışma, ilkokul düzeyinde yazma başarısı ve yazma kaygısını birlikte ele alan sınıf temelli araştırmalardan biri olarak, yazma becerisinin bilişsel ve duyuşsal boyutlarını bütüncül biçimde destekleyen uygulanabilir bir farklılaştırılmış yazma öğretimi modeli sunmaktadır. Bu bulgular doğrultusunda, yazma öğretiminde farklılaştırılmış yaklaşımların sistematik biçimde planlanması; öğrencilerin hazırbulunuşluk düzeyleri, ilgi alanları ve duyuşsal gereksinimlerini dikkate alan yapılandırılmış görevler, seçim olanakları ve destekleyici geri bildirimlerle birlikte ele alınmalıdır. Ayrıca, yazma kaygısını azaltmaya ve gerçek yazma performansları arasındaki uyumu güçlendirmeye yönelik uzun süreli ve sınıf temelli araştırmaların yapılması önerilmektedir. Tüm bulgular birlikte değerlendirildiğinde, bu çalışma sınıf temelli farklılaştırılmış yazma öğretiminin, öğretimsel uyarlanabilirliği öğrencilerin yazmaya yönelik duyuşsal katılımıyla bütünleştiren bağlama duyarlı bir model sunduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of differentiated writing instruction on third-grade students' writing achievement and writing anxiety. The study was conducted using an action research design in which the instructional process and learning outcomes were addressed jointly and systematically, grounded in Hendricks' reflective and cyclical model. Accordingly, the research process consisted of the following stages: identifying the current situation, developing an action plan, implementing differentiated writing instruction, continuously monitoring the process, and revising the intervention in light of emerging findings. The research was carried out with 16 third-grade students enrolled in a primary school located in the Beyoğlu district of Istanbul during the 2024–2025 academic year. Throughout the eight-week implementation period, writing instruction was planned and delivered using differentiated strategies such as tiered tasks and choice boards, taking into account students' readiness levels, interests, and individual needs. Data were collected through the Analytic Writing Rubric, the Writing Anxiety Scale, teacher journals, and student journals. Quantitative data were analyzed using paired-samples t-tests and Spearman correlation analysis, while qualitative data were examined through content analysis. The quantitative findings revealed that differentiated writing instruction significantly increased students' writing achievement (t(15) = –5.12, p = .000) and significantly reduced their writing anxiety (t(15) = 5.03, p = .000). Correlation analysis indicated a moderate, negative, and statistically significant relationship between writing anxiety and writing achievement after the intervention (rₛ = –.619, p = .011). The qualitative findings demonstrated that students developed more willing and confident attitudes toward writing activities, gained emotional resilience throughout the writing process, and that differentiated practices—particularly the use of choice boards—enhanced student autonomy, motivation, and engagement in lessons. Consequently, this study, as one of the classroom-based investigations addressing writing achievement and writing anxiety together at the primary level, offers a feasible model of differentiated writing instruction that holistically supports both the cognitive and affective dimensions of writing skills. In light of these findings, it is recommended that differentiated approaches in writing instruction be systematically planned and implemented through structured tasks, opportunities for choice, and supportive feedback that consider students' readiness levels, interests, and affective needs. Furthermore, there is a need for long-term, classroom-based studies aimed at reducing writing anxiety and strengthening the alignment between students' perceived and actual writing performance. Taken together, the findings position classroom-based differentiated writing instruction as a context-responsive model that integrates instructional adaptability with students' emotional engagement in writing.