Okul öncesi Fransızca öğretiminde oyun ve yaratıcı drama kullanımı
The use of games and creative drama in preschool French language teaching
  1. Tez No: 1005412
  2. Yazar: MERVE ARAS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELEK ALPAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fransız Dili Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, okul öncesi 4–5 yaş grubu çocuklara yönelik Fransızca öğretiminde oyun ve yaratıcı drama yöntemlerinin pedagojik olanaklarını kuramsal bir çerçevede incelemektir. Çalışma, erken çocukluk döneminin gelişimsel özellikleri doğrultusunda yabancı dil öğretiminde kullanılan yöntemlerin niteliğinin, öğrenme sürecinin etkililiği üzerindeki belirleyici rolünden hareketle yapılandırılmıştır. Bu doğrultuda araştırmanın kapsamı; erken yaşta yabancı dil öğretimi, çocuk gelişimi, oyun temelli öğrenme ve yaratıcı drama yaklaşımlarının okul öncesi Fransızca öğretimi bağlamında değerlendirilmesiyle sınırlandırılmıştır. Araştırma, nitel araştırma yaklaşımı benimsenerek kuramsal bir çalışma olarak tasarlanmış; veri toplama sürecinde erken çocukluk eğitimi, yabancı dil öğretimi, oyun ve yaratıcı drama alanlarında yayımlanmış ulusal ve uluslararası akademik çalışmalar temel veri kaynağı olarak kullanılmıştır. Literatürden elde edilen veriler betimsel ve tematik analiz yöntemiyle değerlendirilmiş, oyun ve yaratıcı drama yöntemlerinin okul öncesi yabancı dil öğretimindeki işlevleri pedagojik ilkeler çerçevesinde ele alınmıştır. Araştırmanın bulguları, oyun ve yaratıcı drama yöntemlerinin çocukların bilişsel, sosyal ve duyuşsal gelişimlerini destekleyen, yabancı dil öğrenimini doğal ve anlamlı bir sürece dönüştüren etkili pedagojik yaklaşımlar sunduğunu göstermektedir. Bu bağlamda tez kapsamında, Fransızca öğretimine özgü belirli dilsel yapılara odaklanan ve biri oyun temelli, diğeri yaratıcı drama temelli olmak üzere tasarlanmış dört etkinlik önerisi geliştirilmiştir. Sonuç olarak çalışma, okul öncesi Fransızca öğretiminde oyun ve yaratıcı drama yöntemlerinin birbirini tamamlayıcı pedagojik araçlar olarak kullanılabileceğini ortaya koyarak alana kuramsal ve uygulamaya dönük bir çerçeve sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to examine the pedagogical potential of game-based and creative drama methods in teaching French to preschool children aged 4–5 within a theoretical framework. The study is structured around the premise that the quality of teaching methods used in foreign language education, when aligned with the developmental characteristics of early childhood, plays a decisive role in the effectiveness of the learning process. Accordingly, the scope of the research is limited to the evaluation of early foreign language teaching, child development, game-based learning, and creative drama approaches in the context of preschool French language instruction. The study adopts a qualitative research approach and is designed as a theoretical investigation. Academic studies published at national and international levels in the fields of early childhood education, foreign language teaching, games, and creative drama constitute the main data sources of the research. The data obtained from the literature were analyzed using descriptive and thematic analysis methods, and the functions of game-based and creative drama methods in preschool foreign language teaching were examined within the framework of pedagogical principles. The findings indicate that game-based and creative drama methods provide effective pedagogical approaches that support children's cognitive, social, and affective development while transforming foreign language learning into a natural and meaningful process. In this context, four activity designs focusing on specific linguistic structures in French were developed within the scope of the thesis, including one game-based and one creative drama-based activity for each linguistic focus. As a result, the study demonstrates that game-based learning and creative drama can be used as complementary pedagogical tools in preschool French language teaching and offers a theoretical and practice-oriented framework that contributes to the field.