Özüt destekli halokromik hidrojel filmler ile beyaz etin bozulmasının fiziksel açıdan tespiti
Physical detection of white meat deterioration using extract-supported halochromic hydrogel films
  1. Tez No: 1005430
  2. Yazar: MERVE ÇOLPAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YELİZ ÖZÜDOĞRU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, akıllı etiketler için halokromik özellik gösteren bitkilerden elde edilen özütler kullanılarak kitosan destekli hidrojel filmler geliştirilmiştir. Amaç, elde edilen akıllı etiketlerle pH değişimlerine bağlı olarak beyaz etlerin kesim sonrası geçen süreye ilişkin görsel indikatör tasarlamak ve ette olabilecek bozulma sürecini izlemektir. Çalışma kapsamında, hibiskus (Hibiscus Sabdariffa), zeytin yaprağı (Olea Europaea) ve biberiye (Rosmarinus Officinalis) bitkilerine çözünürlük testi uygulanmış, ardından bitkiler temizlenip kurutulmuştur. Kurutulan bitkiler havanda öğütülerek yüzey alanları artırılmış ve etil alkolle çözülerek ekstraksiyon yöntemiyle özütler elde edilmiştir. Elde edilen özütler, rotary evaporatör ile etil alkolden arındırılmış ve TLC ile etanol içerip içermedikleri kontrol edilmiştir. Ayrıca, kitosan asetik asit çözeltisinde çözünerek %2'lik glutaraldehit çözeltisi ile karıştırılmış ve jel kıvamına getirilmiştir. Kitosan matrisli hidrojel çözeltilerine bitkisel özütler entegre edilerek homojen hale getirilmiş ve film haline getirilmek üzere etüvde kurutulmuştur. Elde edilen hidrojel filmlerinin özellikleri, Fourier Transformed İnfrared (FTIR) spektroskopisi ile ve yüzey özelliklerini incelemek üzere Scanning Electron Microscope (SEM) ile analiz edilmiştir. Çalışmanın sonunda, pH değişimlerini ve enfeksiyon riskini simule eden çözeltiler hazırlanarak elde edilen filmler üzerine uygulanmış ve renk değişimleri üzerinden kesim sonrası geçen süreç ve bozulma oluşturabilecek mikrobiyolojik süreçler değerlendirilmiştir. Simulatif çözeltilerle yapılan çalışma sonrası beyaz et değişimlerini gözlemlemek üzere tavuk eti üzerinde de uygulama yapılmış, filmlerin renk ve yüzey özellikleri değişimleri incelenmiştir. Sonuç olarak, özüt ilave edilmiş kitosan destekli hidrojel filmlerinin, gıda endüstrisinde akıllı etiket olarak kullanılabileceği ve beyaz etin kesimi ile mikrobik bozulmaların takibi açısından faydalı olabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the development of chitosan-based hydrogel films for smart labels using extracts from plants that exhibit halochromic properties. The primary objective is to investigate the cutting times of white meat and detect potential spoilage based on pH changes. In the study, Hibiscus (Hibiscus Sabdariffa), olive leaves (Olea Europaea), and rosemary (Rosmarinus Officinalis) were first subjected to solubility tests. The plants were then washed with distilled water, cleaned, and dried in an oven to remove moisture. To increase the surface area for extraction, the dried plants were ground using a mortar and pestle. The ground plants were dissolved in ethyl alcohol, and the plant extracts were obtained via the extraction method. The ethyl alcohol in the solutions was removed using a rotary evaporator, and the extracts were obtained with a high degree of purity. Thin Layer Chromatography (TLC) analysis was performed to verify the presence of ethanol in the extracts. Concurrently, chitosan was dissolved in acetic acid, and a 2% glutaraldehyde solution was added to facilitate gel formation using a magnetic stirrer. The hydrogel solution was divided into three portions, and the plant extracts were mixed homogeneously with the solution in a magnetic stirrer for a period of time. The mixture was then poured into Petri dishes and dried in an oven to form films. After the hydrogel films were obtained, their molecular and surface properties were analyzed using Fourier Transformed Infrared (FTIR) spectroscopy and Scanning Electron Microscope (SEM). Simulating Solutions representing pH changes and potential infection-related alterations were prepared and applied to the films after drying. Color changes were monitored to analyze cutting dates and the likelihood of microbial processes. After simulating solutions applications, extract-supported halochromic hydrogel films were applied also on white meat and all the surface texture and color changes were recorded. The results indicated that the chitosan-based hydrogel films with plant extracts could be used as smart labels in the food industry, providing useful information about the cutting time and the onset of microbial activity in white meat.