Yetişkinlerde sosyal medya kullanımı, erteleme davranışı ve depresif duygudurumu arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between social media use, procrastination behavior and depressive mood in adults
  1. Tez No: 1005551
  2. Yazar: MERVE VURAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NESLİM GÜVENDEĞER DOKSAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, yetişkin bireylerde sosyal medya kullanımı, genel erteleme davranışı ve depresif duygudurum arasındaki ilişkilerin incelenmesi üzerindedir. Aynı zamanda sosyal medya kullanımı ile erteleme davranışı arasındaki ilişkide depresif duygudurumun aracı rolü incelenmiş ve sosyal medya kullanımı, erteleme davranışı ve depresif duygudurumunun, yaş, medeni durum, çalışma durumu, sosyoekonomik düzeyi, eğitim düzeyi ile ilişkisine bakılmıştır. Araştırmanın örneklemini, Türkiye'de yaşayan ve kolayda örnekleme yöntemiyle ulaşılan 18 yaş ve üzeri 401 yetişkin birey oluşturmaktadır. Verileri analiz etmek için Pearson Korelasyon Analizi, Bağımsız Örneklem T-Testi, Tek yönlü varyans Analizi (ANOVA), hiyerarşik regresyon analizi ve aracılık etkisini test etmek için Hayes Process Macro Uzantısı ile değerlendirilmiştir. Araştırma bulguları, sosyal medya kullanım düzeyinin hem genel erteleme davranışı hem de depresif duygudurum ile pozitif yönde; depresif duygudurumun ise erteleme davranışı ile pozitif yönde anlamlı ilişkiler gösterdiğini ortaya koymuştur. Ayrıca, sosyal medya kullanımının erteleme davranışı üzerinde anlamlı bir toplam etkiye sahip olduğu ve bu ilişkide depresif duygudurumun kısmi aracı rol oynadığı ortaya konmuştur. Demografik değişkenlere bakıldığında, yaş, gelir düzeyi ve ilişki durumu başta olmak üzere çeşitli sosyodemografik değişkenlere göre sosyal medya kullanımı, erteleme davranışı ve depresif duygudurum düzeylerinde anlamlıfarklılıklar bulunmuş; özellikle daha genç, düşük gelirli ve bekar bireylerin daha yüksek risk düzeyine sahip olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study examines the relationships between social media use, general procrastination behavior, and depressive mood in adults. It also examines the mediating role of depressive mood in the relationship between social media use and procrastination behavior and looks at the relationship between social media use, procrastination behavior, and depressive mood with age, marital status, employment status, socioeconomic status, and education level. The sample of the study consisted of 401 adults aged 18 and over living in Turkey, who were reached through convenience sampling. To analyze the data, Pearson Correlation Analysis, Independent Samples T-Test, One-Way Analysis of Variance (ANOVA), hierarchical regression analysis, and the Hayes Process Macro Extension were used to test the mediating effect. Research findings revealed that the level of social media use was positively associated with both general procrastination behavior and depressive mood, while depressive mood was positively associated with procrastination behavior. Furthermore, it was found that social media use had a significant overall effect on procrastination behavior and that depressive mood played a partial mediating role in this relationship. When examining demographic variables, significant differences were found in social media usage, procrastination behavior, and depressive mood levels according to various sociodemographic variables, primarily age, income level, and relationship status. In particular, younger, lower-income, and single individuals were found to be at higher risk.