Manufacturing and analysis of nano-fullerene reinforced peek matrix composite materials
Nano fulleren katkılı peek matriksli kompozit malzemelerin üretimi ve analizi
- Tez No: 1005732
- Danışmanlar: PROF. DR. FAHRETTİN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Polimer bazlı malzemeler, otomotiv, tıp, havacılık, elektronik ve inşaat gibi birçok endüstride yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu malzemeler, performans-maliyet oranları açısından cazip olmalarına rağmen, nispeten düşük erime sıcaklıkları ve mekanik özelliklerdeki değişkenlik gibi bazı sınırlamalara sahiptir. Bu sınırlamalar, polimerlerin bazı uygulamalardaki kullanımını kısıtlamaktadır; ancak, mevcut araştırmalar polimer matrisine çeşitli tiplerde katkı maddeleri ekleyerek polimer kompozit malzemeler geliştirmeye odaklanmaktadır. Literatürdeki birçok çalışma, nano veya mikro boyutlu partikül veya liflerle güçlendirilmiş polimer matris kompozitlerinin mekanik, termal, optik ve elektriksel iletkenlik özelliklerinde önemli iyileşmeler sağladığını göstermiştir. Bu çalışmada, havacılık sektöründe yaygın olarak kullanılan yüksek performanslı termoplastik polimer PEEK, çeşitli oranlarda nano boyutlu fullerene ile çift vidalı ekstrüzyon yöntemi kullanılarak kompoze edilmiştir. Elde edilen kompozitler, çekme dayanımı, morfolojik yapı, termomekanik özellikler ve termal stabilite davranışı açısından incelenmiştir. Sonuçlar, en yüksek çekme dayanımı ve Young modülünün %0,5 ağırlık fullerene içeriğinde elde edildiğini ve saf PEEK'e kıyasla %12,8'lik bir iyileşme gösterdiğini ortaya koymuştur. %0,2 ağırlık gibi düşük dolgu konsantrasyonlarında, malzeme özelliklerinin gelişimine olumlu katkı sağlayan homojen ve nano ölçekli bir dağılım gözlemlenmiştir. Ancak, dolgu içeriği arttıkça, partikül aglomerasyonu şeklinde mikro yapısal heterojenlikler ortaya çıkmıştır. Dinamik Mekanik Analiz (DMA), fullerene eklenmesinin PEEK'in termomekanik özelliklerini geliştirdiğini göstermiş ve %0,5 dolgu oranının en dengeli performansı sağladığını ortaya koymuştur. Termogravimetrik Analiz (TGA) sonuçları ise PEEK matrisine az miktarda fullerene eklenmesinin, malzemenin termal bozunma davranışını kontrol ederek termal stabiliteyi artırdığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Polymer-based materials are widely used across various industries, including automotive, medical, aerospace, electronics, and construction. While these materials are attractive due to their favorable performance-to-cost ratio, they also exhibit certain limitations, such as relatively low melting temperatures and variability in mechanical properties. These limitations restrict the use of polymers in certain applications; however, ongoing research focuses on developing polymer composite materials by incorporating various types of additives into the polymer matrix. Numerous studies in the literature have demonstrated that polymer matrix composites enhanced with nano- or micro-sized particles or fibers can significantly improve mechanical, thermal, optical, and electrical conductivity properties. In this study, the high-performance thermoplastic polymer PEEK, commonly used in the aerospace industry, was compounded with nano-sized fullerene at various ratios using the twin-screw extrusion method. The resulting composites were investigated in terms of their tensile strength, morphological structure, thermomechanical properties, and thermal stability behavior. The results revealed that the highest tensile strength and Young's modulus were achieved at a 0.5 wt% fullerene content, showing a 12.8% improvement compared to pure PEEK. At low filler concentrations, such as 0.2 wt%, a homogeneous and nanoscale dispersion was observed, contributing positively to the enhancement of material properties. However, with increasing filler content, microstructural heterogeneities in the form of particle agglomeration became evident. Dynamic Mechanical Analysis (DMA) indicated that the addition of fullerene enhances the thermomechanical properties of PEEK, with 0.5 wt% offering the most balanced performance. Thermogravimetric Analysis (TGA) results demonstrated that even small amounts of fullerene in the PEEK matrix can improve thermal stability by controlling the material's thermal degradation behavior.