The impact of hrd dimensions on organizational performance:Leadership and people management as mediating factors in Iraq's insurance sector
HRD boyutlarinin örgütsel performansa etkisi: Irak sigorta sektöründe aracı faktörler olarak liderlik ve i̇nsan yönetimi
  1. Tez No: 1005742
  2. Yazar: MOHAMMED HAMID JEBUR ALALWANI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FEREİDOON BIDOLLAHKHANY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Irak sigorta şirketleri bağlamında, İnsan Kaynakları Geliştirme (İKG) uygulamalarının özellikle Stratejik Değer, İşlem Etkinliği, Örgütsel Gelişim ve Koçluk ile Mentorluk örgütsel performans üzerindeki etkisini ve bu ilişkide Liderlik ve İnsan Yönetimi Uygulamalarının aracılık rolünü incelemektedir. Çalışma, genellikle Batı yönetim modellerinden türetilen İKG uygulamalarının, Irak'ın çatışma sonrası ve devlete ait işletmelerden oluşan özgün ortamında nasıl işlediğini ele alarak önemli bir araştırma boşluğunu doldurmayı hedeflemektedir. Araştırmanın amacı, İKG uygulamalarının performans iyileştirmelerine katkıda bulunup bulunmadığını ve liderlik uygulamalarının bu ilişkileri nasıl etkilediğini ampirik olarak ortaya koymaktır. Bu araştırmanın önemi, geçiş sürecindeki ekonomiler ve gelişmekte olan pazarlarla ilgilenen insan kaynakları uzmanları, politika yapıcılar ve akademisyenler için bağlamsal açıdan değerli bilgiler sunmasında yatmaktadır. Yöntem olarak, seçilmiş Irak sigorta firmalarındaki çalışanlar ve yöneticilerden toplanan anket verileriyle nicel bir araştırma tasarımı kullanılmıştır. Değişkenler arasındaki ilişkileri incelemek ve liderlik uygulamalarının aracılık etkisini doğrulamak için Yapısal Eşitlik Modellemesi (SEM) analizi uygulanmıştır. Bulgular, İKG uygulamalarının örgütsel performans üzerinde anlamlı ve olumlu bir etkisi olduğunu, ancak bu etkinin, etkili liderlik ve insan yönetimi uygulamaları mevcut olduğunda daha da güçlendiğini ortaya koymaktadır. Araştırma, Irak bağlamında İKG, liderlik ve örgütsel performansı bütünleştirerek kuramsal katkı sağlamakta ve Irak'ın sosyo-ekonomik ve kültürel koşullarına özgü İKG stratejilerinin geliştirilmesine yönelik pratik öneriler sunmaktadır. Sonuç olarak, kültürel açıdan uygun liderlik gelişimi ve İKG politikalarının, Irak sigorta sektöründe sürdürülebilir örgütsel başarıyı sağlamak için gerekli olduğu vurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study focuses exclusively on four Human Resource Development (HRD) dimensions, strategic value, transaction effectiveness, organizational development, and coaching and mentoring. These dimensions were selected due to their relevance to the operational realities of insurance companies in Iraq. Accordingly, the study does not aim to evaluate the full spectrum of HRD dimensions presented in the broader literature. The study addresses a critical research gap by examining how HRD practices, often derived from Western management models, function within Iraq's unique post-conflict, state-owned enterprise environment. The study aims to provide empirical evidence on whether HRD practices contribute to performance improvements and how leadership practices mediate these relationships. The significance of this research lies in its contextual relevance, which is beneficial to HRD practitioners, policymakers, and scholars interested in emerging markets and transitional economies. Methodologically, the study employs a quantitative research design, using survey data collected from employees and managers across selected Iraqi insurance firms. The analysis utilises Structural Equation Modellingg (SEM) to examine the relationships between variables and to validate the mediating effects of leadership practices. The study's findings reveal that HRD practices have a significant positive impact on Organizational performance, but this impact is strengthened when effective leadership and people management practices are in place. The studyprovides a theoretical contribution by integrating HRD, leadership, and Organizational performance in the context of Iraq and offers practical recommendations for developing HRD strategies tailored to Iraq's socio-economic and cultural environment. The study concludes by emphasising the need for culturally relevant leadership development and HRD policies to drive sustainable Organizational success in Iraq's insurance sector.