The use of humor in organizations
Şirketlerde mizah kullanımı
  1. Tez No: 477370
  2. Yazar: GİZEM ULUĞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YILDIRIM ÇETMELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Mizah, insan ilişkilerinin standart / basit bir öğesidir ve çalışan gruplar ve örgütler üzerinde etkiye sahiptir. Birden çok amaç için kullanılan birden fazla yönetim aracını yansıtır. Bu tez raporu, çalışanların bireysel ve takım performanslarını, motivasyonlarını, bağlılıklarını artırmak, stres azaltmak ve liderlik, iletişim ve yaratıcılık düzeylerini arttırmak için, yöneticilerin şirketlerde mizahı nasıl kullanabileceğini tanımlar. Aynı zamanda, mizah tarzlarını ve teorilerini tartışacağız. Şirketlerde mizahın demografik özelliklerini inceleyeceğiz (Cinsiyet, yaş, eğitim düzeyi gibi). Temel amacımız, mizahın çalışanların davranışlarına, bireysel ve takım performansına, motivasyonuna ve bağlılığına etkisini araştırmaktır. Aynı zamanda bireysel takımsal performansı, motivasyonu ve bağlılığı arttıran diğer faktörler ve etmenler üzerinde de duracağız. Anketimiz için, çeşitli sektörlerden firmalar ve kuruluşlar (turizm, üretim fabrikaları, lojistik ve ihracat ve ithalat fabrikaları gibi) seçildi. Yöneticilere ve çalışanlara ayrı olmak üzere 2 ayrı anket yapılmıştır. Farklı sektörlerde mizahın kullanımını ölçmek hedeflenmiştir. Mizahın işyerinde kullanılmasıyla ilgili tutumlar belirlenmiş ve insanların bu tutumlara katılıp katılmama derecesi sorgulanmıştır. İlk olarak, demografik özelliklere göre frekans analizi yapılmıştır (Çalışanlar ve yöneticiler için). Yönetici ve çalışanların mizah ile ilgili ifadelerinin karşılaştırılması için T test ve Anova test yapılmıştır. Bulgular tüm hipotezlerin anlamlı olduğunu kanıtlamıştır.
Özet (Çeviri)
Humor is standart/simple element of human relationships and so has influence on working groups and organizations. It reflects multiple management tool that used to succeed many purposes. This thesis report identifies that how managers can use humor in organizations in order to increase employees' individual & team performance, motivation, commitment, reduce stress, and improve leadership, communication and creativity. At the same time, we will discuss humor styles and theories. We will examine affects of demographic characteristic on use of humor in organizations. (like gender, age, education level etc.). Our main goal is to research postivive effects of humor on employees' behaviors, individual & team performance, motivation and commitment. We will also focus on other factors and effects that increase individual team performance, motivation and loyalty. For our survey, Companies and organizations from various sectors were selected (like tourism, production factories, logistic & export & import factories etc.). Two separate surveys were conducted for managers and employees. It is aimed to measure the use of humor in different sectors. Attitudes related to the use of humor in the workplace are determined and the degree to which people participate in these attitudes is questioned. Firstly, according to demographics charactersitics, Frequeny analysis has been made (for both employees and managers). T Test and Anova test have been made for comparison managers and employees for humor- related expressions. Findings proved that all hypotheses are meaningful.