Hz. Yusuf kıssasının Kur'ân'daki anlatımı ile dizi uyarlamasının mukayesesi
A comparative analysis of the Quaranic narrative of prophet Joseph and its television adaptation
  1. Tez No: 1005849
  2. Yazar: MERVE DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. FATİH TİYEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Hz. Yusuf dizisi ve Kur'an-ı Kerim'deki Hz. Yusuf Kıssasını konu alarak dizinin ne kadarının Kur'an ayetlerine dayandırıldığını, ne kadarının harici kaynaklara dayandırıldığını ortaya koymayı amaçlamaktadır. Araştırmamızda, Kur'an-ı Kerim'in özlü anlatımı ile televizyon dizisinin görsel ve kurgusal detayları karşılaştırmalı bir analize tabi tutulmuştur. Bunun tespiti için Kur'an'da olup dizide olmayan, dizide olup Kur'an'da olmayan ve her ikisinde de ortak olan hususlara değinilmiştir. Ortaya çıkan sonuç doğrultusunda farklılıkların sebepleri üzerinde durulmuştur. Çalışmanın sonucunda Hz. Yusuf dizisiyle Kur'an'da ki Yusuf Kıssasının ana konular itibarıyla Kur'an'daki bilgilerle örtüştüğü görülmüştür. Dizide yer alan farklılıkların sebebi ise senaryo geçişlerinde boşlukları kurgularla doldurmak adına tefsir rivayetlerine ve İsrailiyattan edinilen bilgilerle doldurduğu görülmüştür. Bu bağlamda genel hatları itibarıyla Kur'an ve dizi arasında kısmi farklılıklar olsa da öz itibarıyla farklılıklar bulunmadığı saptanmıştır. Ayrıntılarda ve içerikte saptanan bu farklılıkların ihtilaf boyutunda olmadığını söylememiz mümkündür.
Özet (Çeviri)
This study aims to identify the extent to which the globally recognised television series Prophet Yusuf is based on Quranic verses versus external sources, by focusing on the“Narrative of Yusuf”(Qissa al-Yusuf) in the Holy Quran. In this research, the concise narrative of the Holy Quran and the visual and fictional details of the television series are subjected to a comparative analysis. To identify these links, elements present in the Quran but absent in the film, those present in the film but absent in the Quran, and both common and divergent points were examined. In light of the findings, the causes behind these differences were emphasized. The results of the study indicate that the film Prophet Yusuf aligns with the Quranic narrative in terms of its core subjects. It was observed that the inconsistencies in the film arise from the use of interpretive narrations (tafsir) and Isra'iliyyat (Judeo-Christian traditions) to fill narrative gaps and maintain cinematic continuity. In this context, it has been established that while there are partial differences in general outlines between the Quran and the film, no fundamental differences exist in essence. It is possible to state that these variations identified in detail and content do not reach the level of a theological conflict.