Kırıkkale ilindeki besi sığırcılığı işletmelerinin hayvan refahı bilinç, tutum ve davranışları
Animal welfare awareness, attitudes and practices of breeding cattle enterprises in kirikkale province
- Tez No: 1005877
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BOZOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ziraat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Bilim Dalı
Özet
Hayvan refahı, besi sığırı işletmelerinde yalnızca üretim süreçlerinin bir bileşeni değil, sürdürülebilir hayvancılığın etik, ekonomik ve toplumsal temelini oluşturan kritik bir göstergedir. Hayvan refahının güçlendirilmesi, hayvanların yaşam kalitesini artırmanın ötesinde üretim verimliliğini yükseltmekte, ürün kalitesini iyileştirmekte ve işletmelerin uzun vadeli sürdürülebilirliğine doğrudan katkı sağlamaktadır. Bu araştırmanın amacı, Kırıkkale ilindeki besi sığırı işletmelerinin hayvan refahına ilişkin bilgi düzeyleri, tutumları ve uygulamalarını ortaya konulmasıdır. Araştırmanın birincil verileri; Kırıkkale ilinin Merkez, Keskin ve Balışeyh ilçelerinde faaliyet gösteren besi işletmeleri arasından basit tesadüfi örnekleme yöntemiyle belirlenen 153 işletmede yüz yüze gerçekleştirilen anketler aracılığıyla elde edilmiştir. Hayvan refahının değerlendirilmesinde; hareket özgürlüğü, sosyal etkileşim, altlık durumu, çevresel koşullar ve hayvan bakıcısına ilişkin göstergeler esas alınarak Hayvan Refahı Endeksi (HRE) hesaplanmıştır. Araştırma bulgularına göre, işletme sahiplerinin besleme, sağlık, bakım, insan–hayvan etkileşimi ve barınak yönetimi gibi temel refah unsurlarına büyük önem vermektedirler. Bununla birlikte, mevzuat bilgisi, dış mekâna erişim, altlık kullanımı ve teknik ekipmanların yeterliliği gibi alanlarda bilgi eksikliklerinin olduğu tespit edilmiştir. Hayvan refahına yönelik tutumlarda genel bir duyarlılık gözlenmesine rağmen; kesim uygulamaları, kurban süreçleri ve tüketici davranışlarına ilişkin algılarda kararsızlıklar bulunmaktadır. Ekonomik koşullar, yem maliyetlerindeki artış ve sektörel belirsizlikler, işletmelerin temel endişe kaynakları arasında yer almaktadır. Sonuç olarak, besi işletmecilerinin hayvan refahına yönelik olumlu bir bilinç düzeyine sahip oldukları; ancak altyapı, uygulama, eğitim ve mevzuata uyum açısından geliştirilmesi gereken önemli alanların bulunduğu ortaya konulmuştur. Hayvan refahı uygulamaları etik sorumluluk, ekonomik rasyonellik ve toplumsal beklentilerin kesişim noktasını oluşturmakta olup, besi işletmelerinde hayvan refahının yaygınlaştırılabilmesi için; üreticilerin bilinç düzeylerinin artırılması, yapısal eksikliklerinin giderilmesine yönelik desteklerin sağlanması ve hayvan refahı uygulamalarına yönelik denetim mekanizmalarının güçlendirilmesi gerekli görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Animal welfare is not merely a component of production processes in beef cattle fattening farms; rather, it constitutes a critical indicator that forms the ethical, economic, and social foundation of sustainable livestock farming. Strengthening animal welfare not only enhances the quality of life of animals but also increases production efficiency, improves product quality, and directly contributes to the long-term sustainability of cattle farms. The aim of this study was to examine the levels of knowledge, attitudes, and practices regarding animal welfare in beef cattle fattening farms in Kirikkale Province. The primary data of the study were obtained through face-to-face surveys conducted with 153 cattle fattening farms selected using a simple random sampling method in the districts of Central, Keskin, and Balışeyh in Kirikkale Province. In the assessment of animal welfare, the Animal Welfare Index (AWI) was calculated based on indicators related to freedom of movement, social interaction, bedding conditions, environmental conditions, and stockperson-related factors. Research findings indicate that farm owners attach considerable importance to fundamental welfare components such as feeding, health, care, human–animal interaction, and housing management. However, notable deficiencies were identified in areas including knowledge of legislation, access to outdoor areas, use of bedding, and the adequacy of technical equipment. Although a general sensitivity toward animal welfare attitudes was observed such as uncertainties in perceptions regarding slaughter practices, sacrificial processes, and consumer behavior. Economic conditions such as rising feed costs, and sectoral uncertainties were among the primary concerns of cattle fattening farm owners. In conclusion, the results indicate that beef cattle farmers possess a generally positive level of awareness regarding animal welfare; however, there remain significant areas requiring improvement in terms of infrastructure, practical implementation, training, and compliance with legislation. Animal welfare practices represent the intersection of ethical responsibility, economic rationality, and societal expectations. Therefore, in order to promote the widespread adoption of animal welfare practices in beef cattle farms, it is necessary to enhance producers' awareness, provide support to address structural deficiencies, and strengthen monitoring and inspection mechanisms related to animal welfare practices.