Isparta bölgesi kliniklerine getirilen kedi ve köpeklerdeki uzun kemik kırık olgularının değerlendirilmesi
Evaluation of long bone fractures in cats and dogs brought to clinics in the isparta region
- Tez No: 1005881
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KÖM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Ana Bilim Dalı
Özet
Günümüzde yüksek katlı binaların ve araç trafiğinin artmasıyla yüksekten düşmeler ve trafik kazalarına bağlı olarak kedi ve köpeklerde travmatik kırık vakalarının arttığı görülmektedir. Bu çalışmanın amacı Isparta bölgesindeki veteriner kliniklerine getirilen kedi ve köpeklerde karşılaşılan uzun kemiklerde kırık olgularının değerlendirmesini ortaya koymaktır. Bu çalışma, Isparta ilinde farklı kliniklere gelen sahipli toplam 177 adet hayvan üzerinde retrospektif bir çalışmadır. Çalışmada 113 (%63.8) kedi ve 64 (%36.2) köpek olup: ırk, yaş, cinsiyet ve kırık etiyolojisiyle ilgili bilgiler değerlendirildi. Röntgen görüntüleri incelenirken: kırık tipine, kırık kemik sayısına, kırılan kemiğe, kırık yönüne (sol-sağ), kırık bölgesine (ön-arka) ve kemiğin anatomik yerleşim bölgelerine göre verileri oluşturuldu. Bu verilerin değerlendirilmesi yapıldı. Değerlendirilen vakalara göre Isparta bölgesinde kedilerde yüksekten düşmelerin (%60.1), köpeklerde ise trafik kazalarının (%38.9) başlıca kırık sebebi olduğunu göstermiştir. Meydana gelen kırıklar kedilerde çoğunlukla femurda (%30.0), köpeklerde ise radius-ulnadadır (%39.1). Kırıklar çoğunlukla arka ekstremitelerde gözlemlenmiştir. Bu bulgular, çevresel faktörlerin ve modern yaşamın getirilerinin köpek ve kedilerde kırığın meydana gelmesinde etkili olduğunu göstermektedir. Bu bulgular güvenli barınma şartları ve trafik güvenliğinin önemini vurgulamaktadır. Bu çalışma sayesinde Isparta bölgesindeki kedi ve köpek kırık vakaları ile ilgili veri analizleri oluşturulmuştur. Bu sayedebölgede bulunan veteriner kliniklerine, kırık vakaları için farkındalık oluşturma ve gelecekte bu konuya benzer çalışmalar için referans oluşturması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, with the increase in high-rise buildings and vehicle traffic, it is thought that traumatic fracture cases in cats and dogs have increased due to falls from heights and traffic accidents. The aim of this study is to evaluate the long bone fractures encountered in cats and dogs brought to veterinary clinics in the Isparta region. This study is a retrospective study conducted on a total of 177 owned animals visiting different clinics in the province of Isparta. The study included 113 cats (63.8%) and 64 dogs (36.2%): information regarding breed, age, gender, and fracture etiology was evaluated. When examining X-ray images: data was generated based on the type of fracture, number of broken bones, the broken bone, the direction of the fracture (left-right), the fracture site (front-back), and the anatomical location of the bone. This data was evaluated. According to the cases evaluated, falls from heights in cats (60.1%) and traffic accidents in dogs (38.9%) were the main causes of fractures in the Isparta region. The fractures that occurred were mostly in the femur in cats (30.0%) and in the radius-ulna in dogs (39.1%). Fractures were mostly observed in the hind limbs. These findings indicate that environmental factors and the consequences of modern life play a role in the occurrence of fractures in dogs and cats. These findings emphasize the importance of safe housing conditions and traffic safety. This study has enabled the creation of data analyses on cat and dog fracture cases in the Isparta region. The aim is to raise awareness among veterinary clinics in the region about fracture cases and to create a reference for similar studies on this topic in the future.