Jenerasyon farklılıkları bağlamında hedonik tüketimin marka bağlılığı ve yeniden satın alma niyetine etkisi
The impact of hedonic consumption on brand loyalty and repurchase intention in the context of generational differences
- Tez No: 1005942
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET GÖKERİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, hedonik tüketimin marka bağlılığı ve yeniden satın alma niyeti üzerindeki etkilerini jenerasyon farklılıkları bağlamında incelemektir. Günümüz tüketim anlayışında bireyler, ürün ve hizmetleri yalnızca işlevsel faydalar doğrultusunda değil; haz, keyif, deneyim ve sembolik anlamlar çerçevesinde değerlendirmektedir. Bu doğrultuda hedonik tüketim, tüketici davranışlarının açıklanmasında önemli bir kavramsal çerçeve sunmaktadır. Bununla birlikte, tüketim motivasyonları ve marka ile kurulan ilişkiler, bireylerin ait oldukları kuşaklara göre farklılaşabilmektedir. Araştırma, nicel araştırma yöntemiyle gerçekleştirilmiş olup, veriler anket tekniği kullanılarak elde edilmiştir. Çalışmanın örneklemini X, Y ve Z kuşaklarına mensup katılımcılar oluşturmaktadır. Verilerin analizinde doğrulayıcı faktör analizi, yapısal eşitlik modellemesi ve düzenleyici/aracı etki analizleri kullanılmıştır. Araştırma kapsamında hedonik tüketim, marka bağlılığı ve yeniden satın alma niyeti arasındaki ilişkiler ile bu ilişkilerde jenerasyonun rolü test edilmiştir. Elde edilen bulgular, marka bağlılığının yeniden satın alma niyeti üzerinde güçlü ve pozitif bir etkiye sahip olduğunu ortaya koymaktadır. Hedonik tüketimin marka bağlılığı üzerindeki etkisinin bağlamsal olarak değişkenlik gösterdiği, doğrudan yeniden satın alma niyeti üzerindeki etkisinin ise sınırlı olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca jenerasyonun, marka bağlılığı ile yeniden satın alma niyeti arasındaki ilişkide düzenleyici bir rol üstlendiği belirlenmiştir. Çalışma, hedonik tüketim ile davranışsal çıktılar arasındaki ilişkileri kuşak temelli bir bakış açısıyla ele alarak literatüre katkı sunmakta ve işletmeler için stratejik çıkarımlar sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of hedonic consumption on brand loyalty and repurchase intention within the context of generational differences. In contemporary consumption patterns, consumers evaluate products and services not only based on functional benefits but also in terms of pleasure, enjoyment, experience, and symbolic meanings. Accordingly, hedonic consumption has become a key concept in explaining consumer behavior. However, consumption motivations and relationships established with brands may vary across different generations. The study was conducted using a quantitative research method, and data were collected through a survey technique. The sample consists of participants from Generation X, Generation Y, and Generation Z. Confirmatory factor analysis, structural equation modeling, and mediation–moderation analyses were employed to analyze the data. Within this framework, the relationships between hedonic consumption, brand loyalty, and repurchase intention, as well as the moderating role of generation, were examined. The findings indicate that brand loyalty has a strong and positive effect on repurchase intention. The effect of hedonic consumption on brand loyalty varies depending on contextual conditions, while its direct effect on repurchase intention is limited. Moreover, generation was found to play a moderating role in the relationship between brand loyalty and repurchase intention. The results suggest that hedonic consumption does not always directly lead to repeat purchase behavior unless it is transformed into brand loyalty. This study contributes to the consumer behavior literature by providing a generational perspective on hedonic consumption and offers strategic implications for businesses in developing generation-specific marketing strategies.