Farklı yaş gruplarında el ve el bileğinin radyografik görüntüleme ile incelenmesi
Investigation of the hand and wrist in different age groups using radiographic imaging
  1. Tez No: 1005943
  2. Yazar: AYNUR OLTAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KEZİBAN KARACAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Anatomi Bilim Dalı
Özet
El ve el bileği bölgesi klinik ve anatomik bakımdan vücudun önemli bir kısmıdır. İnsan için hem fiziksel hem iletişim açısından önem oluşturmaktadır. El-el bileğinde kemiklerin açıları ile uzunlukları yaş ve cinsiyet grubuna göre değişmektedir. Bu farklılıkların 'Farklı Yaş Gruplarında El ve El Bileğinin Radyografik Görüntüleme ile İncelenmesi' konulu bu çalışmada değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmamızda 20 ve 80 yaş aralığında olan, el patolojisi bulunmayan ve ortopedik cerrahi girişim geçirmemiş, sağlıklı 444 bireyin radyografik görüntüleme kullanılarak retrospektif olarak ölçümleri yapılmıştır. Bu bireylerin yaş grup dağılımı 20-40 yaş aralığında 164 kişi, 41-60 yaş aralığında 160 ve 61-80 yaş aralığında ise 120 kişi şeklindedir. Çalışmamızda ulnar yerleşim inklinasyon açısı (UYA), sigmoid çentik açısı (SÇA), radial inklinasyon açısı (RA), os scaphoideum faset inklinasyon açısı (SFA), os lunatum faset inklinasyon açısı (LFA), os lunatum tilt açısı (LTA), ulnar varyans (UV), ulnar eksen kubbe açısı (UEKA) ve parmak uzunluk ölçümleri yapılmıştır. Bu ölçümler SPSS'de değerlendirilme sonucu yaş grupları ve cinsiyet açısından kapsamlı şekilde incelenmiştir. Bu konuda çalışmamızda ölçülen parametreler fazla ve 444 kişiyle geniş bir örneklem grubuna sahip olduğunu düşünmekteyiz. Bu örneklem grubunda yapılan ölçümler SPSS üzerinde istatiksel olarak incelenmiş ve bulgular elde edilmiştir. Bu bulgular, cinsiyet ve yaş grupları göz önüne alınarak; detaylı ve geniş bir örneklem grubunda verilerin incelenmesiyle değerlendirilmiştir. El ve el bileği açısından oldukça değerli radyografik ölçüm sonuçlarına ulaşılmıştır. Ölçüm sonuçlarında ulaşılan verilerin farklı çalışmalardaki sonuçlar ile karşılaştırılarak yorumlanması yapılmıştır. Bu yorumların ve bilgilerin sonraki çalışmalara bir miktar fikir vermesi amaçlanmaktadır. Bu bağlamda geçmiş çalışmalarla gelecek çalışmalar arasında bilgi ve bağlantı aktarımı yapılması umulmaktadır. Çalışmamızın ortopedist, klinisyen, akademisyen ve fizyoterapistlere rehberlik edeceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The hand and wrist region is one of the most important parts of the body from both clinical and anatomical perspectives. It plays a critical role in humans in terms of both physical function and communication. It is well known that the angles and lengths of the bones in the hand and wrist vary according to age and sex. This study aimed to evaluate these differences under the title“Radiographic Evaluation of the Hand and Wrist in Different Age Groups.”In this study, radiographic images of a total of 444 healthy individuals aged between 20 and 80 years, who had no hand pathology and had not undergone any orthopedic surgical intervention, were retrospectively examined. The age distribution of the individuals was as follows: 164 participants in the 20–40 age group, 160 participants in the 41–60 age group, and 120 participants in the 61–80 age group. Radiographic evaluations included measurements of the ulnar placement inclination angle (UPIA), sigmoid notch angle (SNA), radial inclination angle (RA), scaphoid facet inclination angle (SFA), lunate facet inclination angle (LFA), lunate tilt angle (LTA), ulnar variance (UV), ulnar axis dome angle (UADA), and finger length parameters. The obtained data were statistically analyzed using SPSS software and comprehensively evaluated in terms of age groups and sex. We believe that this study makes a valuable contribution to the literature due to the large number of measured parameters and the broad sample size of 444 individuals. The findings obtained from the measurements were analyzed in detail by considering age and sex variables and were interpreted through comparisons with the results of previous studies in the literature. It is anticipated that these interpretations and findings will provide guidance for future studies and contribute to the transfer of knowledge between past and upcoming research. The present study is expected to serve as a reference for orthopedists, clinicians, academicians, and physiotherapists.