Kişisel verilerin kaydedilmesi suçu
Crime of recording personal data
  1. Tez No: 1006041
  2. Yazar: ECE ÇOBANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
Özet
Geçmişten bugüne teknolojinin gelişmesiyle birlikte bilgiye ulaşım koşullarında oldukça köklü değişiklikler meydana gelmiştir. Bunun sonucu olarak bilgilerin depolanma ve kayıt altına alınma biçimleri de değişmiştir. Günümüz teknolojisinin getirmiş olduğu bu gelişim ve değişimler birtakım sorunları da beraberinde getirmiştir. Bu sebeple hukuk dünyasının son yıllarda üzerinde önemle durduğu konular arasında kişisel verilerin korunması ön plana çıkmıştır. Ancak bu durum esasında hem iç hukukumuzda hem de uluslararası hukukta önem arz etmekle birlikte aslında dünyada 1970 yıllarından bu yana tartışılan bir husustur. Türk hukukunda kişisel verilerin korunması bir temel hak ve özgürlük olarak kabul edilmektedir. Türkiye'de kişisel verilerin korunması kavramı Anayasanın 20. maddesine 2010 yılında eklenen ek fıkrada ele alınıp düzenlenmiştir. Yine 2005 yılında yürürlüğe giren 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun 9. bölümünde düzenlenmiş olan Özel Hayata ve Hayatın Gizli Alanına Karşı Suçlar bölümünde kişisel verilerin korunmasına yönelik olarak düzenlenen suç tiplerine yer verilmiştir. Yapılan bu düzenlemelerin ardından son olarak 07.04.2016 tarihli 6698 Sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu yürürlülüğe girmiştir. Bu çalışmada öncelikle kişisel veri kavramı ve kişisel verilerin korunması hukukunun tarihsel gelişimi ve uluslararası kaynaklardaki gelişmeler incelenmiştir. Ardından Türk Hukukunda kişisel verilerin korunması konusu incelenmiştir. Bu incelemenin içinde 1982 Anayasası 2010 değişikliği, 2005 yılında yürürlüğe giren 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu ve 7 Nisan 2016 tarihli Kişisel Verilerin Korunması Kanunu da bulunmaktadır. Son bölümde çalışmamızın konusu olan ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun 135. Maddede düzenlenen“Kişisel Verilerin Kaydedilmesi Suçu”ayrıntılı olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
With the advancement of technology, access to information has undergone radical changes. However, the ways in which information is stored and recorded have also changed. These developments and changes brought about by today's technology have also brought with them a number of problems. Therefore, the protection of personal data has become a prominent issue in recent years among the issues the legal world has prioritized. While this is important in both domestic and international law, it has actually been a matter of debate globally since the 1970s. In Turkish law, the protection of personal data is considered a fundamental right and freedom. In Turkey, the concept of personal data protection was addressed and regulated in the additional paragraph added to Article 20 of the Constitution in 2010. Furthermore, the section on Crimes Against Private Life and the Confidential Areas of Life, regulated in Chapter 9 of the Turkish Penal Code No. 5237, which entered into force in 2005, addresses the types of crimes related to the protection of personal data. This study first examines the concept of personal data, the historical development of personal data protection law, and its developments in international sources. Then, it examines the issue of personal data protection in Turkish law. This review also covers the 2010 amendment to the 1982 Constitution, the Turkish Penal Code No. 5237, which entered into force in 2005, and the Personal Data Protection Law dated April 7, 2016. The final section of our study examines in detail Article 135 of the Turkish Penal Code No. 5237, "The Crime of Recording Personal Data.