Sağlık hizmeti sunumunda yapay zekanın kullanımından kaynaklanan hukuki sorumluluk
Legal liability arising from using artificial intelligence inhealthcare services
  1. Tez No: 1006050
  2. Yazar: SERENAY AĞIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN ÇINARLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Bakırçay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Hukuku Ana Bilim Dalı
Özet
Yapay zeka, son zamanlarda teknoloji kullanımımızın önemli bir parçası haline gelmiştir. Özellikle yapay zekalı chatbotlar gündelik yaşamlarımızın, akıllı cihaz kullanımımızın bir parçası haline gelmiştir. Gündelik yaşamlarımızı, özellikle de hayatlarımızın ayrılmaz bir parçası olan cep telefonlarımızı ve cep telefonu kullanma alışkanlıklarımızı bu denli değiştiren yapay zeka, pek çok alanı etkisi altına almış ve çeşitli alanların uygulamalarını değiştirmeye başlamıştır. Sağlık alanı da süphesiz ki yapay zekanın etkilediği alanlar arasında yer almaktadır. Halihazırda robotik cerrahinin yapay zeka ile geliştirilmiş versiyonu ve tıbbi görüntüleme alanında kullanılan yapay zeka teknolojileri neredeyse sağlık uygulamalarının bir parçası haline gelmiştir. Yapay zeka hem nispeten daha basit hem de daha kompleks uygulamalar halinde sağlık alanında pek çok araştırmaların hedefindedir. Bu çalışmada öncelikle yapay zeka kavramına ve bu çalışmanın gerektirdiği ölçüde bağlantılı kavramlarına yer verilecek ardından sağlık alanında özellikle branşlar bazında yapay zeka teknolojilerinin araştırma ve kullanım alanları açıklanacaktır. Ardından Türkiye'nin sağlık alanında yapay zeka noktasındaki konumu irdelenecek ve mevcut durumda yapay zekanın sağlık alanında gelişiminin önündeki engeller tartışılacaktır. Bu çalışmanın ikinci bölümünde yapay zeka alanında ve yapay zeka teknoloji ile alakalı uluslararası düzenlemelere ve bu alanda düzenlemeleri olan veya düzenleme tasarısı olan ülkelerin durumlarına değinilecektir. Bu noktada Türkiye'nin mevcut durumda yapay zeka alanında yasal düzeyde çalışması olup olmadığı hususu irdelenecektir. Bu çalışmanın üçüncü bölümü esasen gelecekte önemli bir hukuk sorunu olabilecek bir meseleyi ele alacak ve sağlık alanındaki hastane, hekim ve idare olmak üzere üç aktörün sağlıkta yapay zeka kullanımının verebileceği olası zararlaran sorumluluğu hususlarını tartışacaktır. Son bölümde ise sağlıkta yapay zeka kullanımının bağlantılı olduğu temel hak ve özgürlükler açıklanarak yapay zekanın hukuki statüsü tartışmalarına yer verilecek ve yapay zeka teknolojilerinde ürün sorumluluğu hususu irdelenecek ardından da Türkiye'nin yapay zekaya ilişkin olası yasal adımları doktrindeki öneriler tartışılarak değerlendirilecektir. Bu çalışma ağırlıklı olarak sağlık alanında yapay zeka teknolojilerinin kullanım alanlarını göstermeyi ve bu kullanım alanlarına göre sağlıkta yapay zeka kullanımının hukuki sorumluluğu ve bu sorumluluğun sınırlarını çizebilmeyi hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, artificial intelligence has become an important component of our daily technology usage habits. Especially chatbots became a thing in our daily lives, most particularly among our smartphone usage habits. Artificial intelligence which revolutionizes our daily lives, especially our smartphone usage habits, rules many fields and industries and has started to shape them. Undoubtedly, healthcare is one of the affected-by-the-magic-of-AI industries. Robotic surgery enhanced by artificial intelligence and AI technologies in medical imaging had already became a part of current healthcare services. Artificial intelligence is on the radar of numerous studies in healthcare, both in the form of relatively simpler and more complex applications. This study begins with the term of artificial intelligence and with the relative terms as much as required. Then we will explain Turkey's position in the research and usage of these technologies and we will discuss the obstacles of the development of these technologies in the healthcare. The second section of this study will adress the international regulations on artificial intelligence and the positions of the countries who have the regulations or drafts about artificial intelligence. In the same section we will also discuss if Turkey has an action in this matter. The third section of this study will try to find a solution for a future legal problem. This section will discuss the boundaries of the liability of the main three healthcare actors, which are hospital management, physician and administration, on using artificial intelligence. Last section of this study begins with the relation between artificial intelligence and fundamental rights. Then discuss the legal personality problem of the artificial intelligence. Following the explanations on product liability issues in artificial intelligence, we will evaluate the possible legal actions of Turkey on artificial intelligence. The main purpose of this study is to display the usage areas of the artificial intelligence technologies by medical branches and to draw the line between the legal liabilities of the healthcare actors and the legal liabilities of the manufacturer of these technologies.