Yenimahalle Özel Gönüller Halk Eğitimi Merkezi'nin kurumsal yapı, işleyiş ve faaliyetleri
Yenimahalle Special Gönüller Public Education Center: Corporate structure, operation and activities
- Tez No: 1006126
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hayat Boyu Öğrenme ve Yetişkin Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Araştırmada bir yetişkin eğitimi kuırumu olarak Yenimahalle Özel Gönüller Halk Eğitimi Merkezi'nin kurumsal yapı ve işleyişi, kurumda bulunan öğretmen ve yöneticilerin yetiştirim durumları, kursiyerlerin demografik özellikleri ve kursiyer yakınlarının kurum hakkındaki deneyimleri ele alınmıştır. Araştırma, Ankara ili Yenimahalle ilçesinde faaliyet gösteren Yenimahalle Özel Gönüller Halk Eğitimi Merkezi'nde yapılmıştır. Yapılan gözlem ve görüşmeler aracılığıyla, kurumun yapı ve işleyişi ortaya konmuş, kursiyer yakınlarının kuruma ilişkin görüşleri değerlendirilmiştir. Araştırmada nitel araştırma yaklaşımı benimsenmiş ve durum çalışması deseni kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, söz konusu kurumda görev yapan öğretmenler, yöneticiler ve kursiyer yakınları oluşturmaktadır. Veriler, yarı yapılandırılmış görüşme formları aracılığıyla toplanmış; elde edilen veriler betimsel analiz yöntemiyle çözümlenmiştir. Analiz sürecinde veriler kodlanmış, benzer kodlar bir araya getirilerek temalar oluşturulmuştur. Araştırma bulguları; kursiyer profilleri, başvuru ve yönlendirme süreçleri, aile–öğretmen iş birliği, kurs ortamının fiziksel ve sosyal özellikleri, kursiyerler arası etkileşim ve eğitmen yeterlikleri olmak üzere çeşitli temalar altında toplanmıştır. Bulgular, halk eğitimi kurumlarının özel gereksinimli yetişkin bireylerin sosyal uyum, öz bakım becerileri, iletişim ve el becerilerini geliştirmede önemli katkılar sağladığını göstermektedir. Bununla birlikte, eğitmenlerin özel eğitim alanına yönelik hizmet içi eğitim gereksinimi, fiziki koşulların yetersizliği ve kurumsal desteğin sınırlılığı ve ulaşım imkânlarının kısıtlılığı araştırmada öne çıkan sorun alanları olarak belirlenmiştir. Sonuç olarak, araştırma bulguları yaygın eğitim kurumlarının yaşam boyu öğrenme anlayışı çerçevesinde özel gereksinimli yetişkin bireylerin toplumsal yaşama katılımını desteklediğini ortaya koymaktadır. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda, bu kurumlarda görev yapan eğiticilere yönelik özel eğitim temelli hizmet içi eğitimlerin artırılması, kurum–aile iş birliğinin güçlendirilmesi ve fiziki koşulların iyileştirilmesine yönelik öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The research examines the institutional structure and operations of the Yenimahalle Special Gönüller Public Education Center as an adult education institution, the professional development status of its teachers and administrators, the demographic characteristics of the trainees, and the experiences of the trainees' relatives regarding the institution. The study was conducted at the Yenimahalle Special Gönüller Public Education Center operating in the Yenimahalle district of Ankara. Through observations and interviews, the structure and functioning of the institution were revealed, and the opinions of the trainees' relatives regarding the institution were evaluated. A qualitative research approach was adopted, and a case study design was utilized. The study group consists of teachers, administrators, and relatives of trainees working at the aforementioned institution. Data were collected through semi-structured interview forms, and the obtained data were analyzed using the descriptive analysis method. During the analysis process, the data were coded, and themes were created by grouping similar codes. Research findings were categorized under various themes, including trainee profiles, application and referral processes, parent-teacher collaboration, the physical and social characteristics of the course environment, interaction among trainees, and instructor competencies. The findings indicate that public education institutions contribute significantly to the development of social adaptation, self-care skills, communication, and manual skills of adult individuals with special needs. However, the need for in-service training for instructors in the field of special education, the inadequacy of physical conditions, the limited institutional support, and restricted transportation facilities were identified as prominent problem areas. In conclusion, the research findings demonstrate that non-formal education institutions support the participation of adults with special needs in social life within the framework of the lifelong learning approach. Based on the results obtained, recommendations were developed to increase special education-based in-service training for educators working in these institutions, strengthen institution-family cooperation, and improve physical conditions.