İş yerinde toplumsal cinsiyet mikroagresyonu algısı: Gözlemcinin cinsiyetinin aracılık rolü
- Tez No: 1006151
- Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ DİRİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
Özet
Mikroagresyon kavramı çağdaş cinsiyet ayrımcılığının zarar verici tezahürlerine ve etkilerine yeni bir pencere açmaktadır. Ülkemizde ve dünyada kadınlara, engellilere, göçmenlere ya da faklı bir cinsel kimlik benimsemiş bireylere ya da herhangi bir marjinal gruba yapılan haksızlık, küçük görme, yok sayma, aşağılama ve mobbing örnekleri yıllardır varlığını sürdürmekte ve halen devam etmektedir. Odaklanacağımız konu olan toplumsal cinsiyetçilik açısından mikro saldırıların incelenmesi ve algılanma farklılıklarına odaklanılması, alanyazına katkı açısından büyük önem arz etmektedir. Bu çalışmayla, hem mikroagresyon taksonomileri ülkemiz içinden bir örneklem grubuyla ele alınmış, hem de mikroagresyon algısının gözlemcinin cinsiyetiyle arasında anlamlı bir ilişki olup olmadığı incelenmiştir. Çalışmanın evrenini, Manisa Celal Bayar Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi öğrencileri ve Manisa OSB'ndeki muhtelif şirketlerin çalışanları oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak araştırmacılar tarafından tasarlanan özgün senaryolar ve İş Yerinde Toplumsal Cinsiyet Mikroagresyonu Algısını ölçmeye yönelik yine araştırmacılar tarafından oluşturulan özgün ifadeler kullanılmıştır. Toplanan veriye ilişkin analizler ve hipotez testleri JAMOVI istatistiksel veri analizi programı yardımıyla gerçekleştirilmiştir. Veriler, frekans analizi, betimleyici istatistikler, t-testi, Anova testi ve korelasyon analizi ile incelenmiştir. Çalışmada ulaşılmak istenen sonuç, oluşturulmuş senaryolar (örnek olaylar) ışığında iş yerinde kadınlara yönelik mikro saldırganlığın ince (çok belirgin olmayan) halinden bariz biçimlerine kadar algılanmasında gözlemcinin cinsiyetinin algıya etkisini inceleyerek ülke literatürüne katkı sağlamaktır. Ayrıca mikroagresyon kavramının uluslararası alan yazındaki öncülerinden olan Prof. Dr. Derald Wing Sue'nun mikro saldırganlık yapısının ırkla sınırlı olmadığı iddiasını doğrulamak ve ülkemiz sınırları içinde seçilen bir örneklem ile mikro saldırganlığın açıklığına ilişkin kademeli taksonomisine dair de bilinirliği artırmaktır. Çalışmanın sonuçları hem erkek hem de kadın katılımcıların mikroagresyonları algılama noktasında ve mağduriyet sonrası yaşanması beklenen potansiyel olumsuz iş sonuçlarına ilişkin değerlendirmelerinde anlamlı düzeyde farklılıklar olduğunu göstermektedir. Bu çalışma, iş yerindeki toplumsal cinsiyet mikroagresyonları ve bunların ince biçimleri konusunda farkındalık yaratmak, örgütlerde bu yönde önlem alınmasına, eğitici çalışmalar yapılmasına katkıda bulunmak ve gelecek araştırmalar için öncü bir çalışma olmak hedeflerini kapsamaktadır.
Özet (Çeviri)
The concept of microaggression opens a new window onto the harmful manifestations and effects of contemporary gender discrimination. In our country and around the world, examples of injustice, belittling, ignoring, demeaning, and bullying directed at women, people with disabilities, immigrants, individuals who have adopted a different sexual identity, or any marginalized group have persisted for years and continue to this day. Focusing on the examination of microaggressions and differences in their perception from the perspective of social genderism, which is our subject of focus, is of great importance in terms of contributing to the literature. With this study, all microaggression taxonomies were examined using a sample group from our country, and whether there was a meaningful relationship between the perception of microaggression and the gender of the observer was investigated. The study population consists of students from the Faculty of Economics and Administrative Sciences at Celal Bayar University in Manisa and employees of various companies in the Manisa Organized Industrial Zone (OSB). The data collection tool utilized original scenarios designed by the researchers and original statements created by the researchers to measure the perception of microaggressions related to gender at the workplace. Analyses of the collected data and hypothesis tests were performed using the JAMOVI statistical data analysis program. The data were examined using frequency analysis, descriptive statistics, t-tests, ANOVA tests, and correlation analysis. The aim of this study is to contribute to the national literature by examining the effect of the observer's gender on the perception of microaggressions against women in the workplace, ranging from subtle (less obvious) to overt forms, in light of the scenarios (case studies) created. Additionally, it aims to validate the claim by Prof. Dr. Derald Wing Sue, one of the pioneers of the concept of microaggression in the international field, that the structure of microaggression is not limited to race, and to increase familiarness regarding the gradual taxonomy of the clarity of microaggression using a sample selected within our country's borders. The results of the study show that there are significant differences between male and female participants in terms of their perception of microaggressions and their assessments of the potential negative work outcomes expected after victimization. This study aims to raise awareness about gender-based microaggressions in the workplace and their subtle forms, contribute to the implementation of measures and educational initiatives in organizations in this regard, and serve as a pioneering study for future research.