Planlanmamış gebeliğin annenin ebeveynlik davranışı ile ilişkisi
The relationship between unplanned pregnancy and maternal parenting behavior
  1. Tez No: 1006381
  2. Yazar: BERNA KÜÇEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERT AKCANBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, planlanmamış gebelik deneyimi yaşamış annelerde ebeveynlik stresi ve ebeveynlik davranışları arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırma, nicel araştırma yöntemi kullanılarak ilişkisel tarama modelinde yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini, planlanmamış gebelik yaşamış ve araştırmaya gönüllü olarak katılmayı kabul eden 155 anne oluşturmaktadır. Veriler, Demografik Bilgi Formu, Ebeveynlik Stresi Ölçeği ve Revize Edilmiş Ebeveynlik Davranış Envanteri aracılığıyla anket yöntemi ile toplanmıştır. Elde edilen verilerin analizi SPSS programı kullanılarak gerçekleştirilmiştir Araştırma bulguları, planlanmamış gebelik deneyimi yaşamış annelerin ebeveynlik stresi ile ebeveynlik davranışları arasında anlamlı ilişkiler olduğunu göstermiştir. Ayrıca ebeveynlik stresi ve ebeveynlik davranışlarının; annelerin demografik özellikleri, algılanan eş desteği, anneliğe uyum süresi ve planlanmamış gebeliğe verilen duygusal tepkilere göre anlamlı farklılıklar gösterdiği belirlenmiştir. Elde edilen sonuçların, planlanmamış gebelik bağlamında annelik deneyimini anlamaya katkı sağlayacağı ve aile danışmanlığı uygulamalarında ebeveynlik stresi ve ebeveynlik davranışlarına yönelik müdahale süreçlerine ışık tutacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the relationship between parenting stress and parenting behaviors among mothers who have experienced an unplanned pregnancy. The study was conducted using a quantitative research method within the framework of a relational survey design. The sample of the study consists of 155 mothers who experienced an unplanned pregnancy and voluntarily participated in the research. Data were collected through a questionnaire using the Demographic Information Form, the Parenting Stress Scale, and the Revised Parenting Behavior Inventory. The data were analyzed using the SPSS statistical software package. The findings of the study revealed that there are significant relationships between parenting stress and parenting behaviors among mothers who experienced an unplanned pregnancy. In addition, parenting stress and parenting behaviors were found to differ significantly according to mothers' demographic characteristics, perceived spousal support, adaptation to the motherhood role, and emotional reactions to the unplanned pregnancy. The results of the study are considered to contribute to a better understanding of the motherhood experience in the context of unplanned pregnancy and to provide insights for intervention processes targeting parenting stress and parenting behaviors in family counseling practices.