Doğal ve doğal olmayan travma maruziyeti sonrası depresif belirtilerin şiddeti ve yaşam kalitesi arasındaki ilişkinin karşılaştırmalı analizi
Comparative analysis of the relationship between the severity of depressive symptoms and quality of life after natural and non-natural trauma exposure
  1. Tez No: 1006382
  2. Yazar: ÇAĞLA ŞEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇAĞRI UTKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada, doğal ve doğal olmayan travmalara maruz kalan bireylerin depresif belirti şiddeti ile yaşam kalitesi üzerindeki etkilerinin karşılaştırmalı analiz yapılmıştır. Çalışmaya çeşitli yaş, cinsiyeti eğitim düzeyinde, gelir durumunda, medeni durumda bireyler katılmıştır. Toplamda 240 katılımcıyla araştırma tamamlanmıştır. 120 doğal travma yaşayan 120 doğal olmayan travma yaşayan bireylerden oluşmaktadır. Verilerin analizinde SPSS 28.0 programı kullanılmış, tanımlayıcı istatistiklerin yanı sıra bağımsız t-testi, Mann Whitney U testi, Kruksal Wallis testi, Pearson korelasyon ve regresyon analizleri kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, doğal travmaya maruz kalan bireylerin Beck Depresyon Ölçeği puanlarının, doğal olmayan travmaya maruz kalanlara göre anlamlı düzeyde yüksek olduğu; yaşam kalitesi puanlarının ise daha düşük olduğu bulunmuştur. Depresif belirtiler ile yaşam kalitesi arasında negatif yönde güçlü bir ilişki saptanmış, depresif belirti düzeylerinin yaşam kalitesi üzerinde anlamlı etkiler yarattığı belirlenmiştir. Kadınların ve düşük eğitim seviyesine sahip bireylerin depresif belirtilerinin daha yüksek olduğu, buna karşılık yaşam kalitesi puanlarının daha düşük olduğu gözlemlenmiştir. Travmatik olaylarda yaşanan çaresizlik, korku ve hayati tehlike algısının depresyon ve yaşam kalitesi üzerinde belirgin etkiler oluşturduğu gözlemlenmiştir. Ayrıca cinsiyet, yaş ve eğitim gibi demografik değişkenlerin depresyon düzeyi ve yaşam kalitesi üzerinde farklılık yarattığı tespit edilmiştir. Bu bulgular, travma sonrası ruh sağlığı hizmetlerinin önemine işaret etmekte ve müdahillerin travma türüne ve bireysel risk faktörlerine göre uyarlanması gerektiğini göstermektedir. Araştırma sonuçları, afete kriz durumlarında depresif belirtilerin erken tespiti ve yaşam kalitesinin korunması için bütüncül psikososyal destek programlarının geliştirilmesinin önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, a comparative analysis was conducted to examine the effects of exposure to natural and non-natural traumas on the severity of depressive symptoms and quality of life. Participants from various age groups, genders, educational levels, income statuses, and marital statuses were included. A total of 240 participants took part in the study, comprising 120 individuals exposed to natural trauma and 120 individuals exposed to non-natural trauma. Data were analyzed using SPSS 28.0 software, applying descriptive statistics along with independent samples t-test, Mann-Whitney U test, Kruskal-Wallis test, Pearson correlation analysis, and regression analysis. The findings revealed that individuals exposed to natural trauma had significantly higher Beck Depression Inventory scores and lower quality of life scores compared to those exposed to non-natural trauma. A strong negative correlation was found between depressive symptoms and quality of life, indicating that higher levels of depressive symptoms significantly impact the quality of life. It was observed that women and individuals with lower educational levels exhibited higher depressive symptoms and lower quality of life scores. Feelings of helplessness, fear, and perceived threat to life during traumatic events were found to have notable effects on depression and quality of life. Additionally, demographic variables such as gender, age, and education were found to create differences in depression levels and quality of life. These findings highlight the importance of post-trauma mental health services and emphasize that interventions should be tailored according to the type of trauma and individual risk factors. The results of this study underline the necessity of developing comprehensive psychosocial support programs to enable early detection of depressive symptoms and maintain quality of life during disasters and crisis situations.