STEM education in Pakistan: Introduce robotics into thePakistani school curriculum
Pakistan'da STEM eğitimi: Pakistan okul müfredatına robotik dersinin dahil edilmesi
- Tez No: 1006386
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CAFER ŞAFAK EYEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Beykoz Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme (ingilizce) Bilim Dalı
Özet
Bu tez, Pakistan'daki STEM eğitiminin mevcut durumunu ve karşılaştığı temel zorlukları, özellikle robotik, kodlama ve teknolojiyle erken yaşta tanışma olgularının okul müfredatına entegre edilmesi bağlamında incelemektedir. Nitel fenomenolojik araştırma tasarımı kullanılarak, doğrudan STEM eğitimi sektöründe çalışan profesyonellere ve eğitmenlere uygulanan çevrimiçi bir anket aracılığıyla veriler toplanmıştır. Araştırma bulguları, teknolojiyle erken yaşta tanışma konusunda ciddi bir eksiklik olduğunu, mevcut müfredatın büyük ölçüde teorik kalarak güncelliğini yitirdiğini ve özellikle devlet okullarında uygulamalı STEM kaynaklarının yetersiz olduğunu ortaya koymaktadır. Bununla birlikte, öğretmenlerin hazırlık seviyesi büyük bir engel olarak öne çıkmakta; veriler, öğretmenlerin modern teknoloji araçlarını kullanmaktan çekindiğini ve acil bir mesleki eğitim ihtiyacı olduğunu göstermektedir. Çalışma ayrıca mevcut eğitim politikaları ile fiili sınıf içi uygulamalar arasında belirgin bir kopukluk olduğunu tespit etmiştir. Büyüyen STEM beceri açığını kapatmak amacıyla, erken yaş robotik programlarının yapısal olarak entegre edilmesi, öğretmen eğitim çerçevelerinin geliştirilmesi ve ölçeklenebilir eğitim çözümleri sunmak için EdTech iş modelleriyle desteklenen kamu-özel sektör ortaklıklarının teşvik edilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the current state and challenges of STEM education in Pakistan, with a specific focus on the necessity of introducing robotics, coding, and early technology exposure into the school curriculum. Utilizing a qualitative phenomenological research design, data was collected through an online questionnaire administered to professionals and trainers actively working within the STEM education sector. The findings reveal a critical gap in early technological exposure, highlighting an outdated, predominantly theory-based curriculum and a severe lack of hands-on STEM resources, particularly within public schools. Furthermore, teacher preparedness emerges as a major barrier; data indicates that school teachers are often hesitant to use modern tech tools, underscoring an urgent need for specialized professional development. The study also identifies a significant disconnect between existing educational policies and actual classroom practices. To bridge the growing STEM skills gap, the research recommends the structural integration of early robotics programs, the enhancement of teacher training frameworks, and the strategic promotion of public-private partnerships alongside EdTech business models to provide scalable educational solutions.