The impact of human resource practices on actual and perceived organizational performance in the Pakistani market
Pakistan pazarında insan kaynakları uygulamalarının gerçek ve algılanan kurumsal performans üzerindeki etkisi
- Tez No: 1006387
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CAFER ŞAFAK EYEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Beykoz Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme (ingilizce) Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, Pakistan pazarı bağlamında İnsan Kaynakları (İK) yönetim uygulamalarının algılanan ve fiili örgütsel performans üzerindeki etkilerini incelemektedir. İşe alım ve seçme, eğitim ve geliştirme, performans değerlendirme ve ücretlendirme gibi bazı temel İK uygulamalarının örgütsel performans üzerindeki etkisi belirlenmiş ve analiz edilmiştir. Pakistan genelindeki farklı kuruluşların çalışanlarından yapılandırılmış anketler kullanılarak veri toplamak için nicel bir yaklaşım benimsenmiştir. Bulgular, İK uygulamalarının Pakistan kuruluşlarının fiili performansı üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir. İK uygulamaları, çalışan memnuniyetini ve örgütsel bağlılığı artırarak kuruluşların algılanan performansı üzerinde olumlu etkiler yaratmaktadır. İK uygulamaları, belirli/stratejik bir şekilde uygulandığında kuruluşun performansını olumlu yönde artırma potansiyeline sahiptir. Benzer şekilde, bu İK uygulamaları, Pakistan iş senaryosu bağlamında kuruluşun sürdürülebilir bir rekabet avantajı elde etmesine katkıda bulunabilir.
Özet (Çeviri)
The current research examines the effects of Human Resources (HR) management practices on the perceived and actual organizational performance within the context of the Pakistani market. Effect of some key HR practices such as recruitment and selection, training and development, performance appraisal and compensation, on organizational performance is identified and analysed. A quantitative approach is employed to gather data from the employees of different organizations across Pakistan using structured questionnaires. Findings indicate that HR practices have a remarkable impact on the actual performance of Pakistani organizations. HR practices create positive effects on perceived performance of organizations by increasing employee satisfaction and organizational commitment. HR practices have the potential to positively enhance performance of the organization when implemented in a particular/strategic way. Likewise, these HR practices may contribute to the organization achieving a sustainable competitive edge within the context of Pakistani business scenario.