The impact of international experience and emerging technologies on international entrepreneurial intentions: A case study in Türkiye within the framework of the theory of planned behavior
Uluslararası deneyim ve yeni teknolojilerin uluslararası girişimcilik niyeti üzerindeki etkisi: Planlanmış davranış teorisi çerçevesinde Türkiye örneği
- Tez No: 1006466
- Danışmanlar: PROF. DR. HANDE KARADAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Mef Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de girişimcilerin uluslararası girişimcilik niyetinin hangi faktörler üzerinden şekillendiğini Planlanmış Davranış Teorisi çerçevesinde incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmada girişimcilerin geçmiş uluslararası tecrübeleri ve yeni teknolojilere olan yatkınlıklarının niyet üzerindeki etkisi teorinin üç bileşeni olan tutum, subjektif norm ve algılanan davranışsal kontrol aracılığıyla ampirik olarak test edilmiştir. Türkiye genelinde 125 teknoloji girişimi kurucusundan anket yöntemiyle toplanan verilerin analizi yapılmıştır. Elde edilen bulgulara göre, yeni teknolojilere olan yatkınlığın teorinin bileşenleri üzerinde olumlu ve anlamlı etkileri bulunmasına karşın, girişimcilerin uluslararası tecrübelerinin aynı bileşenler üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir etkisi bulunamamıştır. Teorinin bileşenleri ise uluslararası girişimcilik niyetini güçlü ve pozitif bir şekilde etkilediği görülmüştür. Araştırma sonuçları, günümüzün teknolojik dünyasında, Türk girişimcilerin uluslarasılaşmaya yönelik niyetlerinin oluşumunda, fiziksel deneyimlere nazaran yeni teknolojilere olan yatkınlıkların belirleyici bir unsur olduğunu göstermiştir. Bu çalışma, bilişsel ve teknolojik yönelimlerin uluslararası girişimcilik niyetini şekillendirmede geleneksel deneyimsel faktörlerden daha baskın olabileceğini ortaya koyarak uluslararası girişimcilik literatürüne katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine which factors shape entrepreneurs' international entrepreneurial intentions in Türkiye within the framework of the Theory of Planned Behavior. The study empirically tests the effects of entrepreneurs' past international experience and their propensity for emerging technologies on their intentions through the three components of the theory: attitude, subjective norm, and perceived behavioral control. Data collected via a survey from 125 technology startup founders across Türkiye were analyzed. Findings indicate that propensity toward emerging technologies has positive and significant effects on the theory's components, whereas entrepreneurs' international experience does not have a statistically significant effect on these components. The components of the theory were shown to have a strong and positive impact on international entrepreneurial intentions. The research results indicate that in today's tech-driven era, aptitude for emerging technologies is a decisive factor in the formation of Turkish entrepreneurs' intentions to internationalize, rather than physical experiences. The study contributes to the international entrepreneurship literature by demonstrating that cognitive and technological orientations may outweigh traditional experiential factors in shaping international entrepreneurial intention.