Okul öncesi eğitim kademesinde yürütülen projelerin eğitim öğretim sürecine entegre edilmesine ilişkin yönetici ve öğretmen görüşleri
Opinions of admisnitrators and teachers on integrating projects into teaching and learning processes in the level of pre-school education
- Tez No: 1006467
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN YÜCEL ERTEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Eğitimde proje yaklaşımının yaygınlaşmasıyla birlikte okul öncesi eğitimde uygulanan proje sayısı artmış, bu durum olumlu etkilerin yanı sıra uygulama sorunlarını da beraberinde getirmiştir. Bu araştırmanın amacı, bakanlık ve yerel kurumlar tarafından hazırlanan eğitim projelerinin okul öncesi eğitim sürecine entegrasyonuna ilişkin yönetici ve öğretmen görüşlerini belirlemektir. Çalışmada nitel araştırma yöntemi olarak durum (örnek olay) deseni kullanılmıştır. Veriler, 2024–2025 eğitim yılında Düzce ili ve ilçelerindeki devlet anaokullarında görev yapan 14 yönetici ve 8 öğretmen olmak üzere toplam 22 eğitimciden, yarı yapılandırılmış görüşme formu aracılığıyla toplanmıştır. Veriler tematik analiz tekniğiyle ayrıntılı biçimde çözümlenmiştir. Bulgular incelendiğinde projelerin öğrencilerin bilişsel, dil, sosyal-duygusal ve değer gelişimine yönelik akademik katkıları; öğretmen gelişimi, eğitim ortamının zenginleşmesi, aile katılımını arttırması ve okul iklimini olumlu yönde geliştirmesi açısından kurum odaklı katkıları olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca planlama, zaman, destek ve değerlendirme konularında proje kaynaklı; öğretmen tükenmişliği, öğrenci düzeyi, fiziksel donanım yetersizliği ve aile katılımı konularında kurum kaynaklı sorunların yaşandığı tespit edilmiştir. Bakanlık projeleri; içerik açısından daha planlı ve uygulanabilir bulunurken; yerel projelerin içerik ve planlama açısından ihtiyaçları yeterince karşılamadığı görülmüştür. Bakanlık projeleri yerel koşullara ve öğrenci profillerine tam uyum sağlayamaması nedeniyle sınırlılıklar taşımaktadır. Yerel projeler ise bölgesel koşullara daha uygun ve esnek bir yapı sunmaktadır. Raporlama ve değerlendirme süreçlerinin hem bakanlık hem de yerel projelerde öğretmenlere ek bir iş yükü oluşturduğu görülmektedir. Projelerin verimli yürütülebilmesi için eğitim ihtiyaçlarına uygun hazırlanması, proje yoğunluğunun azaltılması ve öğretmenlerin planlama sürecine dâhil edilmesi gerektiği belirlenmiştir. Ayrıca danışmanlık ve materyal desteği sağlanması, raporlama işlemlerinin dijital ortamlarda yapılması, geri bildirimlerin alınması ve proje sonuçlarının paylaşılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
With the widespread adoption of the project-based approach in education, the number of projects implemented in preschool education has increased. This situation has brought about not only positive effects but also implementation challenges. The purpose of this study is to determine the opinions of administrators and teachers regarding the integration of educational projects which are prepared by the ministry and local institutions into the preschool education. A case study design, a qualitative research method, was employed in this study. Data were collected through semi-structured interview forms from a total of 22 educators, including 14 administrators and 8 teachers working in public preschools in Düzce during the 2024–2025 academic year. The data were analyzed using the thematic analysis. The findings showed that the projects provide academic contributions toward students' cognitive, linguistic, socio-emotional, and values development, as well as institutional contributions in terms of professional development for teachers, enrichment of the educational environment, parental involvement, positive school climate. Furthermore, it was identified that project-related challenges occur in the areas of planning, time, support, and evaluation; while institution-related issues arise regarding teacher burnout, student developmental levels, inadequate physical infrastructure, and parental participation. Ministry-led projects were found to be more structured and practicable in terms of content; however, local projects were observed to fall short of meeting needs regarding content and planning. Ministry projects carry limitations due to their lack of full compatibility with local conditions and student profiles. In contrast, local projects offer a more flexible structure that is better suited to local conditions. It was observed that report and evaluation processes in both ministry and local projects create an additional workload for teachers. To ensure the efficient implementation of the projects, it was determined that they should be designed in accordance with educational needs, the number of the projects should be reduced, and teachers should be included in the planning process. Moreover, it is advised to undertake procedures for reporting through digital platforms, obtain comments, share project results, and offer assistance and material support.