ISO 9000 kalite sistemi ve uygulamada karşılaşılan güçlükler
ISO 9000 quality system and application difficulties
- Tez No: 100648
- Danışmanlar: PROF.DR. İRFAN SAYGILI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
ISO 9000 KALİTE SİSTEMİ VE UYGULAMADA KARŞILAŞILAN GÜÇLÜKLER ÖZET Ürün seçiminde, artık çok bilinçli olan tüketiciler artık daha ucuz, daha kaliteli, ve servis olanakları açısından en geniş hizmete sahip olan firmaların ürünlerini tercih etmektedirler. Tüketici beklentilerini karşılayamayan ve tüketiciyi memnun edemeyen firmalar, artık tüketici tarafından ürünleri tercih edilmemek üzere cezalandırılmaktadır. Firmalar artık, müşterilerini memnun edebilmek için daha kaliteli mal ve hizmet üremek zorunda kalmışlardır. Bunun yanında globalleşen dünyada mesafeler ortadan kalkmakta, pazarlar küçülmekte ve tüm üreticilere açılmaktadır. Böylesine geniş ve çok üreticinin bulunduğu yok edici rekabet dünyasında varlığını sürdürmek gittikçe zorlaşmaktadır. Üreticilerin varlıklarını sürdürebilmelerinin temel koşulu kaliteyi ucuza ve daha iyi hizmetle sunmaktır. Özetle müşteriyi memnun etmektir, ama her koşulda, müşteriyi memnun etmektir. Bu çalışmada bir Kalite Güvence Sistemi olarak ISO 9000 Kalite Güvence Sistemi incelenmiştir. Giriş bölümü bu tezin amacını ve içeriğini anlatmaktadır, ikinci bölümde, değişen tanımıyla, yeni kalite anlayışı ve kalite kavramları üzerinde durulmuş ve kalite sistemi hakkında temel bilgiler verilmiştir. Üçüncü bölüm' de, ISO 9000 Kalite Güvence Sisiteminin temel yapısı anlatılmış, ISO 9001, 9002, 9003 arasındaki farklılıklar ortaya konulmuş ve bunlar arasından en detaylı olarak nitelendirilebilen, ISO 9002 ve maddeleri geniş olarak açıklanmıştır. Dördüncü bölümde, bir otomotiv ana sanayinde, ISO 9000 uygulamaları anlatılmıştır. ISO 9002 Kalite Güvence Sisteminin uygulanışı ile ilgili temel örnekler verilmiştir. Bu bölümün amacı, okuyucuya uygulamada yol göstermek olarak özetlenebilir. Son bölümde ISO 9000 Kalite Güvence Sistemlerinin uygulanmasında karşılaşılan güçlükler anlatılmıştır. IX
Özet (Çeviri)
ISO 9000 QUALITY SYSTEMS AND APPLICATION DIFFICULTIES SUMMARY Todays, conscious customers require more quality and cheap price from the companies. Companies, which can not satisfy their customer satisfactions and expectations, and make pleased, are being punnished by customers, in the way not prefering to buy their goods. It is a must for the companies to provide better quality and competitive prices to the customer and, also good service, if they want to an existent company in the worlwide. On the other hand, the globalisation of the world, disappears the the distance between nations. And the world market is openning to the all competitors. And, it is getting more difficult to follow the regular activities of the companies in the competitive world market. The basic rule to be an existent company in the competitive market is to provide the goods to the customer with high quality and cheap prices including the best service comparing with the other competitors. As a summary, customer satisfaction will be the key in the new century for companies. In this study, Quality Assurance System, as ISO 9000 İs investigated. The basic concept of Quality and related identifications and meanings are given in the second section, regarding to Quality Assurance Systems. In the third section, the basic consept of ISO 9000 Quality Assurance System is explained, the differences between ISO 9001, 9002, 9003 are put forword The fourth section is mentioned about the field application to an automotive company related with ISO 9000 Quality Assurance systems. In the last section, it is mentioned about the difficulties during the application period of ISO 9000 Quality Assurance Systems to a company.