The relationship between family affective responsiveness and interpersonal problems: The mediating role of attachment styles
Aile duygusal tepsikselliği ile kişilerarası sorynlar arasındaki ilişki: Bağlanma stillerinin aracı rolü
  1. Tez No: 1006469
  2. Yazar: THEKRA BULBUL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MİRAY AKYUNUS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, yetişkinlerdeki kişilerarası sorunların, özellikle çocukluk boyunca ev ortamında duygusal ihtiyaçlara verilen tepkiselliğe odaklanarak, ailelerinin duygusal iklimi ile nasıl ilişkili olduğunu incelemektedir. Bağlanma kuramları ve duygu sosyalleşmesi yaklaşımlarından yararlanılarak, ailenin duygusal tepkiselliği ile yetişkinlikteki kişilerarası sorunlar arasındaki ilişkide bağlanma kaygısı ve bağlanma kaçınmasının aracı rolü araştırılmıştır. Örneklem, 28'den fazla farklı milletten gelen ve Yetişkin Bağlanma Ölçeği (AAS-CR), Aile Değerlendirme Ölçeği'nin Duygusal Tepkisellik alt ölçeği ve Kişilerarası Sorunlar Envanteri (IIP-32) formlarını dolduran 366 kültürel olarak çeşitli katılımcıdan oluşmaktadır. PROCESS Macro Model-4 uygulaması, düşük aile duygusal tepkiselliği düzeylerinin daha yüksek bağlanma kaygısı ve kaçınmasının anlamlı bir yordayıcısı olduğunu göstermiştir. Bağlanmanın her iki boyutu da kişilerarası sorunları anlamlı düzeyde yordamıştır. Bağlanma güvensizliği boyutları aracılık ettiğinde, aile duygusal tepkiselliğinin kişilerarası sorunlar üzerindeki doğrudan etkisi anlamsız hale gelirken, dolaylı etkiler anlamlı bulunmuştur. Bu durum, düşük aile duygusal tepkiselliği ile yüksek kişilerarası sorunlar arasındaki ilişkinin esas olarak yüksek bağlanma kaygısı ve kaçınması üzerinden işlediğini göstermektedir. Bu bulgular, erken dönem duygusal bakımın bireyin içsel çalışma modellerini ve sonraki ilişkisel işlevselliğini etkileyebileceğine ilişkin kuramsal varsayımları doğrulamaktadır. Araştırma, duygusal açıdan duyarlı bakım ortamlarının önemini vurgulamakta ve özellikle çocukluk döneminde bağlanma güvensizliğini ve ailedeki duygusal erişilebilirliği ele alan müdahalelerin, kişilerarası sorunların tedavisi ve önlenmesi için kullanılmasını önermektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines how interpersonal problems in adults are related to the affective climate of their families, especially focusing on the responsiveness to the emotional needs at home throughout childhood. Using theories of attachment and emotion-socialization, the study investigates the role of attachment anxiety and avoidance in mediating the relationship between affective responsiveness of the family and the interpersonal problems in adulthood. The sample comprised of 366 culturally diverse participants from more than 28 nationalities who filled in the Adult Attachment Scale (AAS CR), Family Affective Responsiveness subscale of the Family Assessment Device and the Inventory of Interpersonal Problems (IIP-32). Application of PROCESS Macro Model-4 showed results of lower family affective responsiveness levels being a significant predictor of higher attachment anxiety and avoidance. Both dimensions of attachment in turn made a significant prediction of interpersonal problems. The direct effect of family affective responsiveness on interpersonal problems was nonsignificant when mediated by attachment insecurity dimensions, while the indirect effects were significant, meaning that the association between low family affective responsiveness and high interpersonal problems mainly operates through high attachment anxiety and avoidance. These findings support theoretical hypotheses that early emotional caregiving can influence the internal working models and further relational functioning. The research highlights the importance of having emotionally responsive caregiving climates and recommends the use of interventions that address attachment insecurity and family emotional availability particularly in childhood, to support the treatment and prevention of interpersonal problems.