Nefes darlığı ile acil servise başvuran pulmoner tromboemboli şüphesi olan hastalarda TAPSE/sPAP oranının pulmoner tromboemboli tanısındaki rolü
Evaluation of the discriminative performance of the TAPSE/sPAP ratio in diagnosing pulmonary thromboembolism in patients presenting to the emergency department with dyspnea and suspected of pulmonary thromboembolism
- Tez No: 1006772
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ GÜR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
Özet
ÖZET Nefes Darlığı ile Acil Servis'e Başvuran Pulmoner Tromboemboli Şüphesi Olan Hastalarda TAPSE/sPAP Oranının Pulmoner Tromboemboli Tanısındaki Rolü Amaç: Bu çalışmada, acil servise nefes darlığı ile başvuran ve pulmoner tromboemboli (PTE) şüphesi bulunan hastalarda ekokardiyografik sağ ventrikül–pulmoner arter eşleşmesini yansıtan TAPSE/sPAP oranının PTE varlığını ayırt etmedeki tanısal rolünü değerlendirmek amaçlanmıştır. Yöntem: Araştırmanın evrenini 01.01.2025–31.06.2025 tarihleri arasında Atatürk Üniversitesi Acil Tıp Kliniği'ne nefes darlığı ile başvuran 1746 hasta oluşturmuş; dahil edilme/dışlanma kriterleri uygulandıktan sonra çalışmaya 159 hasta alınmıştır. PTE varlığına göre iki grup oluşturulmuştur: Bilgisayarlı toraks anjiografisinde PTE saptanmayan 66 hasta kontrol grubu ve PTE tanısı alan 93 hasta PTE grubu olarak tanımlanmıştır. 18 yaş altı, gebeler, GFR <30 ml/dk olanlar, düşük–orta riskli olup D-dimer negatifliği bulunanlar, kontrast alerjisi olanlar ve veri eksikliği olan olgular dışlanmıştır. Bulgular: PTE grubunda TAPSE değeri kontrol grubuna göre anlamlı olarak daha düşük saptanmıştır (medyan 18'e karşı 16; p=0,001) ve sPAP değeri anlamlı olarak daha yüksek bulunmuştur (medyan 29,5'e karşı 39; p=0,001). TAPSE/sPAP oranı ise PTE grubunda belirgin şekilde daha düşük hesaplanmıştır (medyan 0,61'e karşı 0,40; p=0,001). ROC analizinde AUC değerleri sırasıyla TAPSE için 0,725, sPAP için 0,693 ve TAPSE/sPAP oranı için 0,767 olarak bulunmuş; TAPSE/sPAP oranı diğer parametrelere kıyasla daha yüksek ayırt edici performans göstermiştir. Sonuç: Bu çalışmada TAPSE/sPAP oranı, acil serviste PTE şüphesi olan hastalarda PTE“var/yok”ayrımında anlamlı tanısal performans göstermiş; ROC analizinde orta düzeyde ayırt edicilik sunmuş ve en dengeli duyarlılık–özgüllük profili TAPSE/sPAP oranında elde edilmiştir. Ayrıca TAPSE/sPAP oranındaki azalma, hastane içi mortalite ile bağımsız olarak ilişkili bulunmuştur. Bu bulgular, kontrastlı tomografi pulmoner anjiyografinin uygulanamadığı/ertelendiği klinik durumlarda TAPSE/sPAP oranının, klinik olasılık değerlendirmesi ile birlikte yardımcı bir tanısal belirteç olarak kullanılabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Evaluation of the Discriminative Performance of the TAPSE/sPAP Ratio in Diagnosing Pulmonary Thromboembolism in Patients Presenting to the Emergency Department with Dyspnea and Suspected of Pulmonary Thromboembolism Objective: This study aimed to evaluate the diagnostic role of the TAPSE/sPAP ratio, reflecting echocardiographic right ventricle-pulmonary artery matching, in differentiating the presence of pulmonary thromboembolism (PTE) in patients presenting to the emergency department with shortness of breath and suspected of having PTE. Method: The study population consisted of 1746 patients who presented to the Emergency Medicine Clinic of Atatürk University with shortness of breath between January 1, 2025, and June 31, 2025; after applying inclusion/exclusion criteria, 159 patients were included in the study. Two groups were formed according to the presence of PTE: 66 patients in whom no PTE was detected on computed tomographic thoracic angiography were defined as the control group, and 93 patients diagnosed with PTE were defined as the PTE group. Patients under 18 years of age, pregnant women, those with GFR <30 ml/min, those with low-to-moderate risk and negative D-dimer, those with contrast allergy, and cases with incomplete data were excluded. Findings: In the PTE group, the TAPSE value was found to be significantly lower than in the control group (median 18 vs 16; p=0.001), and the sPAP value was found to be significantly higher (median 29.5 vs 39; p=0.001). The TAPSE/sPAP ratio was also significantly lower in the PTE group (median 0.61 vs 0.40; p=0.001). In the ROC analysis, the AUC values were found to be 0.725 for TAPSE, 0.693 for sPAP, and 0.767 for the TAPSE/sPAP ratio, respectively; the TAPSE/sPAP ratio showed a higher discriminatory performance compared to other parameters. Conclusion: In this study, the TAPSE/sPAP ratio showed a significant diagnostic performance in differentiating between PTE“present/absent”in patients with suspected PTE in the emergency department; ROC analysis showed moderate discrimination, and the most balanced sensitivity-specificity profile was obtained at the TAPSE/sPAP ratio. Furthermore, a decrease in the TAPSE/sPAP ratio was found to be independently associated with in-hospital mortality. These findings suggest that in clinical situations where contrast-enhanced CT pulmonary angiography is not feasible or is postponed, the TAPSE/sPAP ratio can be used as an auxiliary diagnostic marker in conjunction with clinical probability assessment.