Erken çocuklukta STEM temelli etkinliklerin bilimsel süreç becerilerine, bilim motivasyonuna ve sosyal becerilere etkisi
The effect of STEM-based activities in early childhood on scientific process skills, science motivation, and social skills
- Tez No: 1006871
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÜMRAN ATABAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Erken Çocuklukta Ahlak ve Değer Eğitimi Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
Özet
Bu araştırmanın amacı, STEM temelli etkinliklerin okul öncesi eğitime devam eden çocukların bilimsel süreç becerileri, bilim motivasyonları ve sosyal becerileri üzerindeki etkilerini incelemektir. Araştırma, nicel araştırma yaklaşımlarından ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılarak yürütülmüştür. Çalışma grubunu, 2024- 2025 eğitim-öğretim yılında İstanbul ilinde bulunan bir devlet ilkokuluna bağlı anasınıfına devam eden 5-6 yaş grubundaki toplam 31 çocuk oluşturmaktadır. Bu çocukların 16'sı deney grubunda, 15'i ise kontrol grubunda yer almıştır. Araştırma süreci toplam dokuz hafta sürmüş olup bu süreçte deney grubuna yedi hafta boyunca STEM Temelli Etkinlik Planları (STEMTEP) uygulanmıştır. Veri toplama sürecinde Okul Öncesi Dönem Bilimsel Süreç Becerileri Testi, Okul Öncesi Çocuklar İçin Bilim Motivasyonu Ölçeği ve Sosyal Becerileri Değerlendirme Ölçeği (4-6 Yaş) kullanılmıştır. Ölçme araçları, deneysel uygulama öncesinde ve sonrasında ön test ve son test olarak uygulanmıştır. Elde edilen veri analizinde öncelikle normallik varsayımını değerlendirmek amacıyla Shapiro-Wilk testi uygulanmış, elde edilen sonuçlar doğrultusunda parametrik olmayan testlere yönelinerek Mann-Whitney U testi ve Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi kullanılmıştır. Araştırmanın son test bulguları bütüncül olarak değerlendirildiğinde, STEM temelli etkinliklerin çocukların gelişim alanları üzerindeki etkilerinin değişkenlere göre farklılaştığı görülmektedir. Bilimsel süreç becerileri ve bilim motivasyonu açısından deney grubu lehine artış gözlenmesine rağmen bu farkın istatistiksel olarak anlamlı düzeye ulaşmadığı belirlenmiştir. Buna karşın sosyal beceriler değişkeninde deney grubu lehine istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık tespit edilmiş ve hesaplanan etki büyüklüğü değerleri STEM temelli etkinliklerin sosyal beceriler üzerinde güçlü bir etki oluşturduğunu ortaya koymuştur. Bu bulgular, STEM temelli uygulamaların özellikle sosyal gelişim alanında daha belirgin etkiler oluşturduğunu, buna karşın bilişsel ve duyuşsal bazı değişkenlerde etkilerin ortaya çıkmasının daha uzun süreli uygulamalar gerektirebileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to examine the effects of STEM-based activity plans on the scientific process skills, science motivation, and social skills of children attending preschool education. The study was conducted using a quantitative research approach with a quasi-experimental design employing a pretest-posttest control group. The study group consisted of 31 children aged 5-6 attending a kindergarten in Istanbul during the 2024-2025 academic year. Of these children, 16 were assigned to the experimental group and 15 to the control group. The research process lasted a total of nine weeks, during which STEM-Based Activity Plans (STEMTEP) were implemented with the experimental group for seven weeks. Data were collected using the Preschool Scientific Process Skills Test, the Science Motivation Scale for Preschool Children, and the Social Skills Assessment Scale (Ages 4-6). The measurement instruments were administered as pre-tests before the experimental implementation and as post-tests after the implementation. In the analysis of the data, the Shapiro-Wilk test was first conducted to assess the normality assumption. Based on the results, non-parametric tests were preferred, and the Mann-Whitney U test and the Wilcoxon Signed-Rank Test were used. The posttest findings, when evaluated holistically, indicate that the effects of STEM-based activities on children's developmental domains vary across variables. Although an increase was observed in favor of the experimental group in terms of scientific process skills and science motivation, these differences did not reach a statistically significant level. In contrast, a statistically significant difference was found in the social skills variable in favor of the experimental group, and the calculated effect size values revealed that STEM-based activities had a strong effect on children's social skills. These findings suggest that STEM-based interventions produce more pronounced effects on social development, while improvements in cognitive and affective variables may require longer-term implementations.